7 sierpnia 1560 roku urodziła się Elżbieta Batory, zw. Krwawą Hrabiną z Čachtic

Tego dnia 1560 roku urodziła się Elżbieta Batory, zwana Krwawą Hrabiną z Čachtic

Pochodząca z Węgier arystokratka, Elżbieta Batory, była siostrzenicą króla Polski Stefana Batorego. Nosiła dość przerażający przydomek – Krwawa Hrabina z Čachti. Możliwe, że jej doświadczenia z dzieciństwa mogły wpłynąć na to, iż zasłużyła na swój przydomek (zwana również wampirem z Siedmiogrodu) i miano najokrutniejszej morderczyni w historii.

Przerażające doświadczenia z młodości

Będąc sześcioletnią dziewczynką, była świadkiem dość makabrycznego wyczynu, który mógł mieć wpływ na jej zdrowie psychiczne. Gdy jedna z osób, odpowiedzialna za zapewnienie mieszkańcom zamku rozrywki, została oskarżona o zbrodnię, jaką była sprzedaż dzieci Turkom, doszło do makabrycznego wykonania kary.

Skazany na śmierć winowajca został żywcem zaszyty w rozciętym brzuchu konia. Drugi, dość przerażający czyn, jakiego była świadkiem, miał miejsce 7 lat później. Książę Siedmiogrodu, będący jej kuzynem, nakazał za karę 54 chłopom odciąć uszy i nosy.

W wieku 15 lat wyszła za mąż za Franciszka Nádasdyma i zamieszkała z nim na zamku Sárvár, będącym rodzinną posiadłością rodziny Franciszka. Mąż, z racji ciągłych wojen z Turkiem, bardzo mało czasu spędzał w domu, pozostawiając zarządzanie włościami Elżbiecie.

Jej rządy nie należały do przyjemnych. Słynęła z okrucieństwa wobec swoich podwładnych oraz seksualnych ekscesów. Podczas orgii zatracała się coraz bardziej i to one miały zapewne poważny wpływ na coraz to bardziej sadystyczną naturę, jaka ją cechowała. W całym procederze dręczenia ludzi wspierał ją mąż.

Gdy akurat nie przebywał na wojnie, to bawił w swoich włościach, gdzie chętnie wraz z małżonką torturował sługi za nawet najmniejsze przewinienia. Wraz z Franciszkiem doczekali się czwórki dzieci. Jednak niebawem jej mąż został prawdopodobnie odtruty, pozostawiając Elżbietę samą.

To prawdopodobnie wtedy poznała Annę Darvulię, która wykorzystując jej lęk przed śmiercią, popchnęła ją do jeszcze większych okrucieństw. Pod wpływem rad Anny Darvuli, która wmówiła księżnej, że przelewanie krwi może zahamować proces starzenia, rozpoczęły się krwawe eksperymenty, a zamek stał się miejscem kaźni.

Więcej o wampirach przeczytasz tutaj: Wampiry w kulturze i historii

Proces i wyrok

Wieść szybko się rozniosła. Ostatecznie na początku 1611 roku Elżbieta Batory została pojmana i skazana za swoje czyny. Z racji swojego arystokratycznego pochodzenia, została skazana za przestępstwa o naturze kryminalnej.

Za wampiryzm i czarnoksięstwo zostały skazane jej sługi.  

Karą było zamurowanie jej żywcem w jednej z komnat, z otworem jedynie do podawanie pożywienia.

Zmarła 21 sierpnia 1614 roku. Według legend, zmarła z powodu braku krwi dziewic.

Comments are closed.