Eugen Sandow, ojciec nowoczesnej kulturystyki

14 października 1925 roku zmarł Eugen Sandow

Tego dnia 1925 roku zmarł Eugen Sandow, ojciec nowoczesnej kulturystyki

Eugen Sandow to strongman epoki wiktoriańskiej, ojciec nowoczesnej kulturystyki, który w swoich książkach jako pierwszy wprowadził to pojęcie. Zorganizował pierwsze zawody kulturystyczne, wprowadził nowoczesne metody treningu siłowego, jego statuetka do dziś jest nagrodą w zawodach Mr. Olympia. Był osobistym trenerem Jerzego V, trenował także ochotników do służby w trakcie I wojny światowej.

Eugen Sandow urodził się 2 kwietnia 1867 roku (jako Friedrich Wilhelm Müller) w Królewcu w rodzinie pochodzenia żydowskiego, lecz praktykującej luteranizm. Jego ojciec był Niemcem, a matka Rosjanką. Już jako 10-latek zainteresował się dźwiganiem ciężarów. W 1885 roku, chcąc uniknąć służby wojskowej w Prusach, zaczął podróżować po świecie.

Pod pseudonimem Eugen Sandow (nawiązując do nazwiska panieńskiego matki) zaczął występować w cyrkach. W Brukseli odwiedził Profesora Atyllę, Ludwiga Durlachera, który był strongmenem. Został on mentorem Sandowa i przekonał go do udziału w zawodach strongmenów w Londynie. Na nich Sandow odniósł sukces i zyskał sławę. Zapraszano go na pokazy już nie tylko w Wielkiej Brytanii i Europie, ale przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Eugen odwiedził tam wiele miejsc i cieszył się ogromna popularnością.

Szybko okazało się, że publiczność woli oglądać pokazy sylwetkowe, niż pokazy siły. Pozowanie i eksponowanie wyrzeźbionych mięśni była o wiele bardziej interesowała widownię. W 1894 roku powstała seria trzech niemych filmów krótkometrażowych Sandow, w których Eugen pozuje i napina mięśnie. Zobacz:

Jeden z trzech krótkometrażowych filmów, w których Eugen Sandow pozuje i napina mięśnie

Wkrótce Sandow utworzył swój pierwszy Instytut Kultury Fizycznej. Uczył w nim swoich nowatorskich metod treningowych, zasad treningu siłowego i żywienia. W 1898 roku stworzył swój magazyn, Physical Culture, później przemianowany na Sandow’s Magazine of Physical Culture. Do 1904 roku wydał także kilka książek, w których wprowadził i utwierdził określenie „kulturystyki”.

Sandow był nie tylko nowatorem w kwestii treningów siłowych. Pracował także nad ich ulepszeniem, wprowadzając pierwsze urządzenia treningowe. W 1901 roku zorganizował w Londynie pierwsze na świecie zawody kulturystyczne.

W 1902 roku Sandow został pokonany na zawodach w podnoszeniu ciężarów. Pokonała go… strongwoman, Katie Brumbach. Od tej pory nazywano ją Sandwina. Podróżował po całym świecie, w tym do RPA, Indii, Japonii, Australii, Nowej Zelandii.

Od 1909 roku na własny koszt szkolił niedoszłych rekrutów do Armii Terytorialnej, aby pomóc im dostosować się do standardów sprawnościowych. Trenował także ochotników do czynnej służby w I wojnie światowej. Został także wyznaczony specjalnym instruktorem kultury fizycznej u króla Jerzego V.

Comments are closed.