25 września 1967 roku zmarł generał Stanisław Franciszek Sosabowski

Stanisław Franciszek Sosabowski – Urodzony 8 maja 1892 roku, w Stanisławowie.

Uczestnik I wojny światowej. Z powodu kontuzji kolana nie brał bezpośredniego udziału w wojnie polsko-bolszewickiej i wojnie polsko-ukraińskiej. Podczas II wojny światowej we wrześniu 1939 roku dowódca 21 Warszawskiego Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” wchodzącego w skład 8 Dywizji Piechoty. W kwietniu 1940 roku został pierwszym dowódcą 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która wzięła udział w operacji Market Garden. Po II wojnie światowej zdemobilizowany pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii i pracował jako robotnik magazynowy w fabryce silników elektrycznych, później telewizorów.

Odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Wojskowym Wilhelma (Holandia), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych.

W chwili śmierci miał 75 lat. W 1969 roku wciąż wierni swemu dowódcy spadochroniarze generała przywieźli jego prochy do Polski, gdzie spoczęły – zgodnie z jego wolą – na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*