25 września 1967 roku zmarł Stanisław Franciszek Sosabowski

Tego dnia 1967 roku zmarł generał Stanisław Franciszek Sosabowski

Stanisław Franciszek Sosabowski był polskim dowódcą w II wojnie światowej, podczas której jego brygada brała udział w operacji Market-Garden.

Urodził 8 maja 1892 roku, w Stanisławowie. Uczestniczył w I wojnie światowej. Z powodu kontuzji kolana nie brał bezpośredniego udziału w wojnie polsko-bolszewickiej i wojnie polsko-ukraińskiej.

Podczas II wojny światowej we wrześniu 1939 roku dowódca 21. Warszawskiego Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” wchodzącego w skład 8 Dywizji Piechoty. W kwietniu 1940 roku został pierwszym dowódcą 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która wzięła udział w operacji Market Garden.

Po II wojnie światowej zdemobilizowany, pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii i pracował jako robotnik magazynowy w fabryce silników elektrycznych, później telewizorów.

Odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Wojskowym Wilhelma (Holandia), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych.

W chwili śmierci miał 75 lat. W 1969 roku wciąż wierni swemu dowódcy spadochroniarze generała przywieźli jego prochy do Polski, gdzie spoczęły, zgodnie z jego wolą, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*