Jednemu z najbardziej spektakularnych odkryć polskiej archeologii śródziemnomorskiej – słynnej średniowiecznej katedry z Faras przebadanej pół wieku temu w Sudanie, poświęcona jest uruchomiona właśnie strona internetowa.
„Projekt Faras 3D to unikatowe połączenie wiedzy archeologicznej z nowoczesnymi formami technik audiowizualnych” – przekonuje Władysław Jurkow, inicjator przedsięwzięcia.
Strona internetowa jest uzupełnieniem prezentacji multimedialnej, która będzie udostępniona dla zwiedzających w Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej otwarcie w nowej odsłonie planowane jest na październik br.
Celem projektu jest przybliżenie jednego z największych odkryć polskiej archeologii – Katedry z Faras oraz przypomnienie postaci i osiągnięć prof. Kazimierza Michałowskiego – założyciela Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Naukowiec na początku lat 60. odpowiedział na apel UNESCO o pomoc w ratowaniu zabytków zagrożonych zalaniem wodami Nilu, w związku z budową Wysokiej Tamy Asuańskiej. Prof. Michałowski pojawił się w Sudanie z ekipą towarzyszących mu naukowców. W czasie pierwszej kampanii wykopaliskowej Polacy odkryli nubijską katedrę. Na jej ścianach znajdowało się ponad 120 malowideł ściennych, z czego ponad 60 można podziwiać w Warszawie. Odkrycie szybko stało się światową sensacją i jednym z najważniejszych dokonań kampanii nubijskiej.
„Faras na zawsze zniknęło pod powierzchnią jeziora Nasera, ale dzięki interwencji Polaków uratowano najcenniejsze świadectwa bogatej kultury średniowiecznej Nubii, które do dziś są przedmiotem zainteresowania wielu badaczy i miłośników sztuki” – wyjaśnia Jurkow.
Odkrycie katedry w Faras było największym osiągnięciem prof. Michałowskiego i dało impuls do stworzenia polskiej szkoły archeologii.
Na stronie internetowej można zapoznać się z okolicznościami tego odkrycia oraz historią chrześcijańskiej katedry wzniesionej w północno-wschodniej Afryce już w VII wieku. Opublikowano również kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć ukazujących archeologów przy pracy i trud logistyczny związany z transportem i konserwacją fresków. Ciekawostkę stanowią rekonstrukcje graficzne świątyni zestawione ze zdjęciami z badań. Na stronie można również znaleźć trójwymiarowe obrazy, do których obejrzenia niezbędne są okulary anaglifowe.
„Zachętą do wybrania się jesienią do Muzeum Narodowego w Warszawie jest natomiast trailer filmu, który w pełnej wersji będzie tam prezentowany w sali multimedialnej – wyjaśnia Jurkow. – publiczność odwiedzająca Galerię Faras, po raz pierwszy od tysiąca lat, będzie mogła wejść do katedry z czasów jej świetności w starożytnej Nubii”.
Dzięki wykorzystaniu techniki stereoskopowej 3D, będzie można przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądała katedra w okresie od VIII do XIII wieku, kiedy starożytne Pachoras było siedzibą biskupów kościoła nubijskiego.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”.
Źródło:www.naukawpolsce.pap.pl