5 grudnia 1839 roku urodził się George Armstrong Custer

Tego dnia 1839 roku urodził się George Armstrong Custer

George Armstrong Custer to dowódca amerykański, podpułkownik armii stałej, generał brygady ochotników, absolwent akademii wojskowej West Point. W czasie wojny secesyjnej był dowódcą jednej z brygad kawalerii wojsk Północy (Armii Potomacu). Obok gen. Philipa Sheridana brał udział w masakrze nad Washita River, w czasie której zamordowano około stu Czejenów. Poległ 25 czerwca 1876 w słynnej bitwie z Dakotami dowodzonymi przez Siedzącego Byka i Szalonego Konia, nad rzeką Little Bighorn.

2 komentarze

 1. Maria Ledworowska-Berbeka

  A co tu można sądzić człowiek ten zabijał z zimną krwią był znienawidzony przez Indian, a jego klęska z oddziałami Szalonego Konia ucieszyła z pewnością Indian, ale niestety wyprawy odwetowe na Czejenów spowodowały kolejne ich klęski

  • Można sądzic dużo więcej, to bohater wojny secesyjnej, odważny koleżeński, doskonały jeździec i brawurowy dowódca który nie wydawał komendy „naprzód” tylko „za mną” , świetny szermierz i rasowy kobieciarz, z upodobaniem do trunków czyli wzorowy kawalerzysta.
   Najmłodszy generał wojsk Unii – został mianowany w wieku 23 lat
   Syn kowala który po wypracowanej drodze do statusu oficerskiego ożenił się z córką sędziego.
   Nie był zajadłym wrogiem Indian bo nawet jego oficerowie z 7 pułku narzekali,że woli przy ognisku przesiadywać ze swoimi indiańskimi przewodnikami a nie z nimi, zwyczajnie wykonywał politykę rządu USA która co tu dużo mówić nie była wobec Indian najuczciwsza.

   Ale pomimo ciemnych kart swojej historii nie zasłużył na miano czarnego charakteru i robienia z niego symbolu zbrodniczej polityki USA wobec Indian.