Ida Siekmann

22 sierpnia 1961 roku zginęła Ida Siekmann

Tego dnia 1961 roku zginęła Ida Siekmann, pierwsza ofiara próby przekroczenia Muru Berlińskiego

Ida Siekmann była tzw. pierwszą ofiarą Muru Berlińskiego. Poniosła śmierć w wieku 59 lat, podczas próby ucieczki z Berlina Wschodniego do Zachodniego.

Berlin Wschodni i Zachodni

Mur Berliński na przestrzeni prawie 160 km oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego i NRD. Powstał w wyniku postanowień kończących II wojnę światową. Według nich, Niemcy miały być podzielone na cztery strefy wpływów państw: USA, Francji, Wielkiej Brytanii i ZSRR. Również na cztery części podzielono Berlin, stolicę Niemiec.

We wrześniu i październiku 1949 roku utworzono kolejno RFN (Republikę Federalną Niemiec) i NRD (Niemiecką Republikę Demokratyczną). Berlin, formalnie niezależny od obu tych tworów, był podzielony na część Wschodnią i Zachodnią.

Aby przejść z części Zachodniej do Wschodniej i na odwrót, trzeba było posiadać tzw. Interzonenpass, czyli tzw. międzystrefowy paszport. Na ulicach znajdowały się bariery, a w zalesionym terenie – drut kolczasty. Już od lata 1945 roku dokładnie kontrolowano mieszkańców i regulowano kolejne rozporządzenia.

Regularnie granicę przekraczało około 50 000 ludzi. Byli to tzw. Grenzgängermieszkali w Berlinie Wschodnim, a pracowali w Zachodnim. Życie w Berlinie Wschodnim było bowiem tańsze, ale także na gorszym poziomie.

Wydano rozporządzenie, które nakazywało rejestrację takich osób i opłacanie czynszu w wysokości marek zachodnioberlińskich. Jednocześnie, ciągle walczono z nielegalnym przekraczaniem granic przez ludzi, którzy w Berlinie Zachodnim widzieli drzwi do zachodniego świata. Walczono z przemytem, walczono z wymianą marek wschodnioberlińskich na czarnym rynku.

Mur berliński

Granice zaczęły się coraz bardziej zarysowywać: w gospodarce, polityce, kulturze. Nie były to już tylko granice symbolizujące zimną wojnę, lecz także między NATO a Układem Warszawskim. Były niezwykle widoczne i to coraz bardziej. Dochodziło do coraz większych napięć.

Powstał pomysł budowy muru.

Ale ukrywano to i trzymano ten pomysł w tajemnicy. Dopiero 12 sierpnia 1961 roku podano informacje:

11 sierpnia 1961 r. w komitecie centralnym partii odbyło się zebranie sekretarzy wydawnictw partyjnych i innych funkcjonariuszy partyjnych przy komitecie centralnym, na którym oświadczono między innymi, że rosnąca liczba uciekinierów zmusza do rozdzielenia kordonem wschodniego sektora Berlina i części zachodniej w ciągu najbliższych dni. Nie podano dokładnego dnia operacji – wcześniej planowano tę akcję dopiero za dwa tygodnie.

Tego samego dnia w nocy rozpoczęła się blokada ulic i torów przez kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy niemieckich policji i oddziałów samoobrony. Przerwano wszelkie połączenia komunikacyjne pomiędzy Berlinem Wschodnim i Zachodnim.

TUTAJ przeczytasz więcej o budowie muru berlińskiego

Mur funkcjonował od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 roku.

Ida Siekmann

Ida urodziła się 23 sierpnia 1902 roku w Górkach. W 1961 roku mieszkała przy Bernauer Strasse 48 w dzielnicy Berlin-Mitte we Wschodnim Berlinie. Pracowała jako pielęgniarka. Jej siostra mieszkała w dzielnicy Wedding w Berlinie Zachodnim.

Budynki po południowej stronie Bernauer Strasse należały od 1945 roku do sektora radzieckiego. Północna część zabudowy i cała szerokość ulicy należały do ​​sektora francuskiego.

Każdy, kto wychodził z domu po stronie Berlina Wschodniego, był w Berlinie Zachodnim. Później straż graniczna zablokowała wjazd do Berlina Wschodniego i regularnie sprawdzała mieszkańców.

Rano, 22 sierpnia 1961 roku, Ida wzięła pościel z łóżka i wyrzuciła ją przez okno na chodnik należący do Berlina Zachodniego. Chciała tym zamortyzować swój upadek.

Zanim jeszcze straż pożarna z Berlina Zachodniego zdążyła przybyć, Ida skoczyła.

Została ciężko ranna w wyniku uderzenia. Zmarła w drodze do pobliskiego szpitala Lazarus.

Prasa w Berlinie Zachodnim donosiła o pierwszej śmierci po zbudowaniu muru. Wywoływała w społeczeństwie gniew i obrzydzenie. Ida Siekmann została poddana kremacji i pochowana na cmentarzu urn Seestraße, 29 sierpnia 1961 roku. Wśród żałobników na cmentarzu byli politycy z Berlina Zachodniego. Trumnę Siekmanna ozdobiono kwiatami w barwach Berlina.

Do września 1961 roku próbę ucieczki do Berlina Zachodniego z powodzeniem podjęło około 400 osób. W tym czasie zdezerterowało około 80 osób, które zabezpieczały budowę muru.

Zerknij TUTAJ, jeśli interesuje Cię upadek muru berlińskiego

Comments are closed.