Idea dobra wspólnego w polskiej literaturze XIX wieku – czekamy na Twoje dzieło

Wydawnictwo Instytutu De Republica od 1 października 2021 roku zbiera propozycje wydawnicze dotyczące dzieł powstałych w latach 1795–1918, których autorami byli wybitni polscy twórcy, wpisujący się w ideę dobra wspólnego.

Lata 1795–1918 to dla Polski bardzo trudny czas. Na ponad sto lat jej kontury znikają z map Europy i świata, zaś wszystko co z nią związane, miało zostać przejęte lub nieodwracalnie zniszczone przez zaborców. Nikt nie przewidział jednego – że zniewolony Polak nie zamierzał rezygnować z wolnego ducha oraz myśli. Kultura, zwłaszcza literatura, postrzegana była w tamtym okresie, obok różnorakich koncepcji zbrojnych prób odzyskania niepodległości, jako źródło narodowego ocalenia. W tym czasie powstało wiele wybitnych dzieł, między innymi literackich. Instytut De Republica postawił przed sobą bardzo ambitne zadanie – odzyskania lub odkurzenia ich jak największej liczby. Celem jest wydanie oraz upowszechnianie tych zapomnianych lub nieodkrytych dotąd utworów zarówno w Polsce, jak i zagranicą – przekonuje dyrektor Instytutu De Republica dr hab. Bogumił Szmulik, prof. ucz.

Regulamin oraz wszystkie niezbędne dokumenty dostępne są na stronie internetowej Instytutu De Republica w zakładce „Konkursy”. 

Zgłoszenia należy przesyłać na adres Instytutu De Republica: ul. Belwederska 23 lok. 1, Warszawa (00-761) lub na adres poczty elektronicznej: [email protected].

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*