Izraelskim naukowcom udało się odszyfrować jeden z dwóch dotychczas niepublikowanych starożytnych zwojów z Qumran

Rok czasu zajęło naukowcom odszyfrowanie jednego z dwóch pozostałych, dotychczas niepublikowanych starożytnych zwojów z jaskini Qumran, nad Morzem Martwym, liczących 2 tysiące lat. Praca naukowców przypominała układanie malutkich puzzli, z tą różnicą, że nie mieli wiedzy co do tego jaki obraz ostatecznie wyłoni się z tej układanki.

Nie było to łatwe. W ciągu roku uczeni musieli skrupulatnie złożyć ponad 60 maleńkich fragmentów tekstu, wystrzępionych przez tysiąclecia. Żeby było jeszcze trudniej, to, co na nich napisano, nie było przeznaczone dla nikogo, kto mógłby to przeczytać i zostało odpowiednio zaszyfrowane starożytnym, dawno zapomnianym szyfrem.

„Zwój został zapisany w kodzie, ale jego rzeczywista treść była prosta i dobrze znana, i nie było powodu, aby ją ukrywać” – wyjaśnili naukowcy, Eshbal Ratson i Jonathan Ben – Dov z Uniwersytetu w Hajfie w Izraelu. „Tego rodzaju praktyki stosowano również w wielu innych miejscach poza terytorium Izraela, gdzie przywódcy pisali w tajnym kodzie, nawet podczas omawiania powszechnie znanych spraw, jako podkreślenie ich statusu.”

Korzystając z obrazów high – tech dostarczonych przez Bibliotekę Cyfrowych Zwojów znad Morza Martwego Leona Levy’ego, dr Eshbal Ratson spędził niezliczoną ilość godzin przed komputerem, manipulując, rozszyfrowując i łącząc ze sobą 60 malutkich „puzzli”, z których ostatecznie wyłonił się „kalendarzowy zwój”, opisujący skomplikowane obliczenia matematyczne używane przez sektę z Qumran, a także regulujący rytm jej roku i sposób życia. Zszyte fragmenty zwoju, które wcześniej uważano za należące do kilku różnych pergaminów, opisują rytm i sposób życia tajemniczych mieszkańców pustyni, którzy byli autorami liczących 2 tysiące lat zwojów znad Morza Martwego. Nomadzi ci byli sektą, która nazywała siebie Yahadem („Razem”), przez wielu uważaną za starożytną społeczność żydowską zwaną esseńczykami. Ale wiele z tego, co dotychczas wiadomo o autorstwie zwojów znad Morza Martwego, nadal pozostaje przedmiotem trwającej od wielu lat naukowej debaty. Teksty, odkryte po raz pierwszy w jaskiniach zwanych Qumran około 70 lat temu przez pasterzy z rejonu Zachodniego Brzegu, od dawna fascynują historyków.  Składa się na nie ponad 900 zwojów zawierających jedne z najstarszych zachowanych inskrypcji Biblii hebrajskiej, które utorowały drogę dla chrześcijańskiego Starego Testamentu.

Najnowszy odszyfrowany zwój dotyczy szczegółów 364 – dniowego kalendarza obserwowanego przez sektę z Qumran – temat zaciekłej debaty wśród starożytnych Judejczyków w czasach tzw. Drugiej Świątyni. „Kalendarz księżycowy, którego judaizm przestrzega po dziś dzień, wymaga wielu ludzkich decyzji: ludzie muszą patrzeć na gwiazdy i księżyc i zgłaszać swoje spostrzeżenia, a ktoś musi być upoważniony do decydowania o nowym miesiącu i zastosowaniu skoku lat ” – wyjaśnili naukowcy. „Dla kontrastu 364 – dniowy kalendarz był doskonały, ponieważ liczba ta mogła być podzielona na cztery i siedem, specjalne okazje zawsze przypadały tego samego dnia … Kalendarz sekty z Qumran pozostaje niezmienny i wydaje się, że zawiera przekonania członków tej wspólnoty o doskonałości i świętości. „ Zwój ukazuje także ważne daty z kalendarza sekty, które nie zostały wymienione w Biblii, ale które zostały wyszczególnione gdzie indziej w zwojach znad Morza Martwego. Były to święta Nowego Wina i Nowego Oleju – przedłużenia święta Szawuot. Oprócz tych znanych wcześniej szczegółów, odszyfrowany tekst ujawnił uczonym coś nowego – nową interpretację starożytnego słowa tekufah („kropka”), używanego w zwoju, po to by wskazać specjalny dzień przejścia pomiędzy każdą mijającą porą roku.

Ogólny cel szyfrowania tekstów w zwojach z Qumran nie został całkowicie wyjaśniony. Najprawdopodobniej szyfrowanie starożytnych zwojów było sposobem podkreślenia prestiżu piszących je osób. Z pewnością jednak nie udałoby się tych tekstów odczytać bez zastosowania nowoczesnych technologii.

Źródła: timesofisrael.com; sciencealert.com

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*