Kleopatra VII

Jak wyglądała Kleopatra (tak naprawdę)? Znany egiptolog krytykuje Netflixa

Jak wyglądała Kleopatra? Bynajmniej nie tak, jak przedstawia ją Netflix. „To fałszowanie faktów”

Jak wyglądała Kleopatra? To pytanie zadaje sobie teraz wiele osób, ze względu na zwiastun serialu dokumentalnego Netflixa, w którym przedstawiona królowa Egiptu, jest czarnoskóra.

Tekst zaktualizowany 11 maja 2023 roku

Kleopatra VII (Kleopatra Wielka) to dzisiaj najsłynniejsza władczyni starożytnego Egiptu. Najpierw związana z Gajuszem Juliuszem Cezarem, potem Markiem Antoniuszem. Historia jej walki o tron i jego utrzymanie pojawiała się już wiele razy w kulturze popularnej. Teraz, platforma Netflix zaprezentowała zwiastun serialu dokumentalnego Queen Cleopatra, w którym w rolę tytułowej bohaterki wcieliła się czarnoskóra aktorka. Wywołało to powszechne oburzenie nie tylko odbiorców Netflixa, ale i naukowców, w tym znanego egiptologa – Zahi Hawassa.

Zajrzyj też do innych naszych wpisów o Kleopatrze:

Kleopatra Netflixa

W połowie kwietnia 2023 roku platforma Netflix opublikowała zwiastun 1. sezonu nowego serialu dokumentalnego – Queen Cleopatra (Królowa Kleopatra). Produkcja ma być fabularyzowanym przedstawieniem historii królowej Egiptu, ale w formie dokumentu: serial dokumentalny z wypowiedziami ekspertów i rekonstrukcjami zdarzeń, jak czytamy na stronie Netflixa.

Za reżyserię odpowiedzialna jest Jada Pinkett Smith, żona Willa Smitha. W główną rolę wcieliła się Adele James. Problem w tym, że to czarnoskóra aktorka, a Kleopatra, jak wiadomo – czarnoskóra nie była. Była Greczynką z dynastii Ptolemeuszy.

W serialu zagrali także:

  • Craig Russell,
  • John Partridge,
  • Kaysha Woollery,
  • Andira Crichlow,
  • Greg Lockett,
  • Philip Walker.

Premiera ma odbyć się w maju tego roku. Jednak zwiastun wzbudził, delikatnie mówiąc, mieszane uczucia. Problemem jest nie tylko odbiór społeczeństwa, które jest oburzone zakłamywaniem faktów historycznych. Oburzyli się także egipscy badacze, a prawnicy wnieśli pozew przeciwko Netflixowi.

Netflix oskarżony o fałszerstwo

Egipski prawnik Mahmoud al-Semary złożył pozew wnosząc, aby zamknięto całą platformę Netflixa w Egipcie. Obwinił on zarząd Netflixa o tę zbrodnię i oczekuje, że zostaną podjęte konkretne kroki prawne przez egipską prokuraturę przeciwko osobom odpowiedzialnym za realizację produkcji Queen Cleopatra. Nie chodzi tylko o kolor skóry egipskiej królowej – zaznaczył także, że zwiastun, który przyciągnął miliony widzów na całym świecie, jest sprzeczny z historią Egiptu.

Wśród oburzonych badaczy, jest najbardziej znany na arenie międzynarodowej egiptolog, były egipski minister ds. starożytności – Zahi Hawass. Jednoznacznie potępił on działania Netflixa i napisał wprost – Kleopatra nie była czarnoskóra.  

Wcale nie jestem przeciwko czarnym, ale tutaj tylko wymieniam dowody na to, że Kleopatra nie była czarna [czarnoskóra].

– napisał Hawass na Facebook’u.

Opisał on przedstawianie królowej Kleopatry w zwiastunie Netflixa jako czarnoskórej kobiety jako fałszowanie faktów. Dodał także, że w ostatnich latach pojawił się trend, prowadzony przez czarnoskórych Amerykanów i czarnoskórych w Ameryce Południowej, twierdzący, że cywilizacja egipska jest „czarnego” pochodzenia.

Podkreślił, że takie twierdzenia są całkowicie fałszywe. „Czarna” cywilizacja nie ma związku z cywilizacją egipską, jak powiedział Hawass. Czarnoskóre osoby nie rządziły Egiptem, z wyjątkiem XXV Dynastii w epoce Królestwa Kusz (dynastia rządziła Egiptem w latach 746–655 p.n.e.).

Kleopatra VII, I wiek p.n.e.

Hawass zwrócił uwagę, że w egipskich świątyniach widnieją wizerunki egipskich królów. Są przedstawieniami mężczyzn zabijających swoich wrogów: Afrykanów, Nubijczyków, Libijczyków lub Azjatów. I wszyscy oni wyglądają zupełnie inaczej niż królowie egipscy.

Netflix próbuje wywołać zamieszanie, aby rozpowszechniać fałszywe informacje, że pochodzenie cywilizacji egipskiej jest czarne.

 – twierdzi Hawass. Wzywa on do zajęcia stanowiska przeciwko platformie Netflix.

Mieszkańcy Egiptu wnieśli również petycję o anulowanie serialu. Tylko tydzień temu, podpisało się pod nią prawie 100 000 osób.

Afrocentryzm jest pseudonauką, która forsuje agendę grupy, aby przejąć historię Egiptu i okraść z niej prawdziwych Egipcjan. Używając fałszywych artykułów i zerowych dowodów, nadal próbują fałszować historię.

– napisano w petycji.

Aktualizacja

Mimo powszechnego oburzenia, 10 maja odbyła się premiera serialu. Na tę chwilę serial zebrał wiele niepochlebnych opinii. I to nie tylko na temat wyglądu Kleopatry, ale także przedstawienia jej jako wojowniczki. Co więcej, dialogi brzmią zbyt współcześnie, a uczucia i emocja nazbyt widoczne.

O ile własne interpretacje w filmach są jak najbardziej dopuszczalne, to nazywanie filmu, który zakłamuje fakty historyczne filmem dokumentalnym, jest zbrodnią. I tak uważa wiele osób, które głośno wypowiadają się o produkcji Netflixa. Wśród nich jest także wielu historyków i naukowców, według których to zakłamywanie historii na poczet afrocentryzmu.

Jak wyglądała Kleopatra?

Wiemy na pewno, że Kleopatra nie była czarnoskóra. Była Greczynką, z typowym greckim haczykowatym nosem. Pochodziła z rodu Ptolemeuszy, a więc pochodziła od greckich (!) Macedończyków. Niejasność co do pochodzenia jej babki daje jednak niektórym pole do wysuwania wniosków, że mogła być czarnoskóra. Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością.

Kleopatra miała jasną karnację, choć nie była typowo „biała” w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Z pewnością jednak nie była czarnoskóra – przeczą temu przedstawienia z okresu, w którym żyła. Warto pamiętać, że o rasie nie świadczy wyłącznie kolor skóry, ale też inne charakterystyczne cechy, jak nos, budowa szczęki, kolor oczu, włosy itd. Przedstawienia Kleopatry w sztuce możesz zobaczyć na poniższym filmie.

Wszelkie określenia „czarnej” cywilizacji w powyższym tekście odnoszą się do czarnoskórych osób i nie ma w nich żadnych intencji wskazujących na negatywny stosunek do ludzi o tym kolorze skóry.

Źródła:

  • Alexander Gale, Petition to Cancel Netflix’s “Queen Cleopatra” Gains Over 60k Signatures, Greek Reporter, [dostęp: 20.04.2023].
  • Al-Masry Al-Youm, Hawass criticizes depicting Cleopatra as black in Netflix film, Egypt Independent [dostęp: 20.04.2023].
  • Egyptian lawyer sues Netflix over Queen Cleopatra, Egypt Independent [dostęp: 20.04.2023].
  • Zahi Hawass na Facebook’u

Comments are closed.