23 czerwca 47 r. p.n.e. urodził się Ptolemeusz XV Cezarion

Tego dnia 47 r. p.n.e. urodził się Ptolemeusz XV Cezarion

Ptolemeusz XV Cezarion był jedynym synem Juliusza Cezara i Kleopatry VII. Sam wódz rzymski nie uznał go jednak za swojego potomka. Kwestia ta była także bardzo napięta w momencie, gdy Cezar adoptował Oktawiana (przyszłego cesarza).

Kleopatra nie miała jednak wątpliwości, że Cezarion jest synem zdobywcy Galii. Przebywał on w Rzymie wraz z matką do śmierci ojca, po której powrócił wraz z nią do Egiptu. Władczyni Egiptu liczyła, że jej syn zostanie naturalnym spadkobiercą roli ojca i stanie się najważniejszą osobą w Wiecznym Mieście.

Do tego jednak nie doszło. Po zawiązaniu II triumwiratu przez Marka Antoniusza, Oktawiana i Marka Lepidusa to oni podzielili władzę w Imperium.

Z czasem z układu wyszedł ten ostatni, a na scenie politycznej zostało tylko dwóch: Antoniusz i adoptowany syn Juliusza Cezara – Oktawian. Ten pierwszy wdał się w związek z Kleopatrą, z którą miał dzieci. Chciał dać jej władzę nad terenami wschodnimi Imperium. Władzę w państwie egipskim sprawowała i sprawować miała Kleopatra wraz ze swoim synem Cezarionem.

Oktawian wykorzystał ten fakt do budzenia nieprzychylnych Antoniuszowi nastrojów w Rzymie. Po wielkiej bitwie pod Akcjum w 31 r. p.n.e. Marek Antoniusz wraz z Kleopatrą VII popełnili samobójstwo, a władzę w Egipcie przejął Cezarion jako Ptolemeusz XV. Oktawian nie zamierzał jednak poprzestać na pozbyciu się jednego rywala. Uderzył na Afrykę i zdobył Aleksandrię.

W 30 r. p.n.e. na jego żądanie Cezarion został złapany i zamordowany. Był to ostatni faraon Egiptu. Państwo zostało włączone do Imperium Rzymskiego jako prowincja. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*