Kolejna niesamowita historia związana z dolnośląskimi zabytkami – nowe muzeum w Piotrowicach Świdnickich

Jak ustaliło Radio Wrocław, w remontowanym właśnie zamku w Piotrowicach Świdnickich ma powstać Muzeum Przemysłu Rolnego. Jednym z eksponatów będzie samolot.

Zaangażowana w projekt Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, mówi, że operacja jego przenoszenia była spektakularna. Pałac otacza fosa, potrzebny był więc dźwig. Samolot został wsunięty pod dach przez dziurę w poszyciu.

Samolot, który „wylądował” w Piotrowicach Świdnickich to AN-2 Antonow, zwany potocznie Antkiem. Znajdował zastosowanie w wielu branżach, także w przemyśle rolniczym.

Sam zamek zbudowany został w drugiej połowie XVI wieku, a przebudowany w samej końcówce XIX wieku. Jak można przeczytać na stronie Zamki Polskie: „Przebudowano wtedy gruntownie jego górne piętro, a wieże zaopatrzono w kryte blachą szczyty. Tuż po wojnie, za sprawą stacjonujących tu żołnierzy sowieckich i nie bez udziału miejscowej ludności, gmach bardzo szybko uległ dewastacji. Potem przekazano go do użytkowania zakładom materiałów ogniotrwałych w Jaroszowie, a następnie pod opiekę kołchozu Łażany, przy udziale którego dokonano pewnych operacji zabezpieczających, m.in: kotwiono spękane mury, odnowiono dach, wykonano nową więźbę dachową, zamurowano otwory okienne i drzwi”.

Obecnie obiekt jest remontowany i przygotowywany do roli muzeum. Zabytek został wsparty kwotą 450 tysięcy złotych dotacją z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Te środki są przeznaczone na remont dachu oraz odtworzenie stolarki okiennej wraz z kamiennymi obramieniami.

Obiekt w Piotrowicach Świdnickich (projekt Muzeum Przemysłu Rolnego) wraz z innymi obiektami w Jaworzynie Śląskiej (Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku) i w Dzierżoniowie (powstająca filia muzeum) łączy osoba właściciela, czyli dr Piotra Gerbera z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Źródło: prw.pl

Red. A. Grochowicz

Zdj. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*