Koniec epoki lodowcowej przyniósł zmiany w populacji w Europie i Azji

Według chińskich naukowców koniec epoki lodowcowej przyniósł wiele zmian w populacji w Europie i Azji. Zespół naukowców przebadał kilkadziesiąt fragmentów szkieletów oraz ich DNA. Efekty były zaskakujące!

Niektórzy z pierwszych współczesnych ludzi, którzy osiedlili się w Azji Wschodniej ponad 40 000 lat temu, przebywali przez tysiące lat na rozległym płaskowyżu północnych Chin. Natomiast jakiś czas przed końcem ostatniej epoki lodowcowej zniknęli. Około 19 000 lat temu krajobraz zaludniła inna grupa współczesnych ludzi – łowców-zbieraczy. Byli to przodkowie dzisiejszych mieszkańców Azji Wschodniej. Tak przynajmniej sugerują najnowsze badania na starożytnych genomach. Naukowcy sugerują, że grupa ta zastąpiła wczesnych współczesnych ludzi w północno-wschodniej Azji.

Ta rotacja populacji w epoce lodowcowej Azji Wschodniej w niesamowity sposób odzwierciedla to, co wydarzyło się w tym samym czasie w Europie. Na Starym Kontynencie pierwsi współcześni ludzie przybyli 45 000 lat temu i zostali zastąpieni przez inne grupy łowców-zbieraczy 19 000 do 14 000 lat temu. „To ekscytujące widzieć pewne podobieństwa w Europie i Azji” – mówi genetyk populacyjny David Reich z Harvard Medical School. Kontynuuje „jest teraz wystarczająco dużo genomów, aby pokazać, że w Azji Wschodniej i Europie nastąpiła realna wymiana populacji”.

Nowe badania rozpoczęto się od pewnej zagadki. DNA męskiej kości szczęki w jaskini Tianyuan niedaleko Pekinu pozwoliło naukowcom udowodnić, że współcześni ludzie przybyli do Azji Wschodniej około 40 000 lat temu. Według DNA kobiecej czaski znalezionej w dolinie Salkhit w Mongolii ludzie ci nadal tam byli 34 000 lat temu. Potem ich ślad się urwał. Około 12 000 lat temu w regionie pojawiły się nowsze style kamiennych zestawów narzędzi i ceramiki, ale archeolodzy debatowali, kto je stworzył – nowi imigranci czy potomkowie wcześniejszej grupy. „Zdecydowanie istnieli współcześni ludzie żyjący w Azji Wschodniej 40 000 lat temu, ale kto wie, co się z nimi stało?” zastanawia się paleogenetyk Qiaomei Fu z Chińskiej Akademii Nauk.

Zatem zespół chińskich naukowców wyodrębnił DNA z fragmentów kości 25 ze szkieletów odnalezionych w rosyjskim regionie Amur, na wschodnim krańcu Płaskowyżu Chińskiego. Bezpośrednie datowanie radiowęglowe fragmentów kości wykazało, że osoby te żyły od 34 000 do 3400 lat temu. Analiza DNA wykazała, że ​​najstarsza kobieta, która żyła między 34 000 a 32 000 lat temu, posiada wiele cech wspólnych z 40 000-letnim mężczyzną z Tianyuanu. Zarówno kobieta Amur, jak i mężczyzna z Tianyuan dzielą około 75% swojego DNA z kobietą z doliny Salkhit w Mongolii. Sugeruje to, że wszystkie trzy postaci należały do ​​powiązanych ze sobą grup współczesnych ludzi, którzy przemieszczali się po Azji Wschodniej przez co najmniej 7000 lat.

Natomiast DNA pochodzące od 19 000-letniego mężczyzny biorącego udział w badaniu sugeruje, że w regionie Amur pojawiła się nowa grupa. Byli oni bliżej spokrewnieni z dzisiejszymi mieszkańcami Azji Wschodniej niż z wcześniejszymi współczesnymi skamieniałościami człowieka. Badania Jednak jego genom i genomy dwóch innych mężczyzn, którzy żyli około 14 000 lat temu, są również blisko spokrewnione z genomami mężczyzn syberyjskich, którzy mogą być członkami populacji, która dała początek rdzennym Amerykanom. Tak więc wczesni Amurowie należeli prawdopodobnie do przodków starożytnych i żyjących Syberyjczyków – i dalekich krewnych niektórych rdzennych Amerykanów.

Analiza DNA ujawnia, że ​​trzej mężczyźni byli prawdopodobnie częścią grupy, która była przodkiem dzisiejszych mieszkańców północnej Azji, ale nie pochodziła z południowo-wschodniej Azji. To sugeruje, że te dwie populacje podzieliły się co najmniej 19 000 lat temu, 9000 lat wcześniej niż wcześniej sądzono.

Według archeologa Nicolasa Zwyns’a, z Uniwersytetu Kalifornijskiego, dowody DNA przedstawiają złożony obraz zmian populacji ludzkich w północno-wschodniej Azji. Z kolei chińscy naukowcy uważają, że ówczesne zmiany klimatu oraz późna epoka lodowcowa mogły być jednymi z przyczyn zmian w populacji. Prawdopodobnie w przyszłości dowiemy się więcej na temat tych hipotez.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*