Królewski zamek wystawiony na sprzedaż

Brytyjska rodzina królewska wyprzedaje swoje zabytkowe rezydencje? Ostatnio na sprzedaż wystawiono zamek, w którym królowie angielscy mieszkali przez pięćset lat.

Zamek Devizes w Wiltshire w obecnym stanie został wzniesiony w pierwszej połowie XIX stulecia w miejscu pozostałości po wczesnośredniowiecznym zabytku. Pierwotny zamek wzniesiony został w 1080 roku na zlecenie biskupa Salisbury, niejakiego Osmunda. Następnie stał się własnością ostatniego króla z dynastii normandzkiej, Stefana z Blois.

Przez kolejne lata zamek w Wiltshire służył władcom angielskim za rezydencję. Co ciekawe królowie adaptowali go także na więzienie dla niepokornych wrogów królewskich. Z kolei Henryk VIII Tudor podarował zamek w prezencie ślubnym swej małżonce Katarzynie Aragońskiej. Jednakże po rozwodzie nie omieszkał odebrać.

Kiedy w XVII wieku w Anglii miała miejsce wojna domowa, kule armatnie wojsk lorda protektora Oliwera Cromwella nie oszczędziły zabytkowego zamku. Został zniszczony i podpalony w 1648 roku.

Dopiero w XIX stuleciu wzniesiono nowy zamek w stylu neoromańskim i neogotyckim. Zamek Devizes  budzi swą wielkością podziw. Ma pięć kondygnacji i prawie 850 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Kilka sypialni, pięć łazienek, biblioteka, galeria obrazów, wielkie hole…to między innymi kryje się za murami zamku. W okolicy znajduje się las, pola. Zaś z tarasu przy zamku można podziwiać piękny ogród.

Zamek został wystawiony na sprzedaż i wyceniony na 2,5 miliona funtów! Czeka na nowego właściciela.

Źródło: rp.pl
Fot. Savills – Shutterstock

Ewelina Kazienko

One Comment

  1. To bardzo tanio. Byle jaka rezydencja w Polsce osiąga taką cenę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*