Krytyka „Niezwyciężonych”. Niemiecka historyk zarzuca IPN-owi przerażające uproszczenie

Historyk Gertrud Pickhan z instytutu Europy Wschodniej Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego skrytykowała najnowszą animację Instytutu Pamięci Narodowej oraz zarzuciła jej „przerażające uproszczenie”.

Zaprezentowana po raz pierwszy 15 września animacja „Niezwyciężeni” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, studio kreatywne Fish Ladder / Platige Image i firmę Juice zyskała zarówno w Polsce jak i na świecie ogromną popularność. Ów film animowany przedstawia walkę Polaków od pierwszych dni II Wojny Światowej, aż do upadku komunizmu w Europie w roku 1989. Lektorem wersji anglojęzycznej animacji został znany aktor Sean Bean znany z takich hitów jak Gra o Tron czy Władca Pierścieni.

Jak na łamach portalu swr.de przyznaje historyk Gertrud Pickhan animacja Odnosi się do zwycięskich Polaków, a nie Polaków, jako nieudanych bohaterów. Zdaniem profesor Pickhan „Niezwyciężeni” to odwołanie do typowej polskiej martyrologii, a nasz kraj został niesłusznie ukazany w roli ofiary.  Należy podkreślać odwagę Polek i Polaków, którzy pomagali prześladowanym Żydom, ale równie ważne jest, by pokazać, że byli Polacy, którzy pomagali Żydom za pieniądze – powiedziała Pickhan. Historyk zarzuca twórcom wielkie uproszczenie i hipokryzje ponieważ, jak mówi przykład Jedwabnego pokazuje, że byli też tacy, którzy uczestniczyli w eksterminacji polskich Żydów.

Źródła: wprost.pl, swr.de, youtube.pl

Marcin Majchrzak

One Comment

  1. Akurat przykład Jedwabnego jest nietrafiony, bo Gross wymyślił sobie ta historię i ją zmanipulował. Żyjący świadkowie z Jedwabnem twierdzą, że całe zajście było inspirowane przez Niemców.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*