Little Boy

6 sierpnia 1945 roku Amerykanie zrzucili bombę atomową „Little Boy” na Hiroszimę

Tego dnia 1945 roku Amerykanie zrzucili bombę atomową o nazwie „Little Boy” na Hiroszimę

Little Boy to nazwa bomby atomowej, którą zrzucili Amerykanie na Hiroszimę 6 sierpnia 1945 roku.

Superforteca B-29 „Enola Gay” pod dowództwem płk. Paula Tibbetsa o godzinie 7:25 rano zbliżyła się do wybrzeży Japonii. O godzinie 8:15 nadleciała nad Hiroszimę i lokalizując punkt orientacyjny (most Aioi na rzece Ota) zrzuciła ładunek nazwany „Little Boy”. Bomba atomowa ważyła 5 ton i eksplodowała na wysokości 1870 stóp (500 m) nad ziemią z siłą równą 20 000 ton trotylu.

Wybuch był tak silny, iż załoga Superfortecy była pewna, że samolot trafił pocisk przeciwlotniczy. Ziemia topiła się w temperaturze sięgającej 300 000 st. C.

Ludzie, którzy znajdowali się w odległości 300-400 m od centrum wybuchu – wyparowali. Po niektórych ofiarach został ślad w postaci obrysu na betonie. Ciała osób znajdujących się w odległości kilometra paliły się żywym ogniem. Dotkliwych oparzeń doznali także ci, którzy znajdowali się nawet 3,5 km od miejsca eksplozji. Fala uderzeniowa, gnająca z prędkością od 800 do 1500 km/h, zrównała z ziemią wszystko w promieniu 2-3 km.

Na obszarze 13 km kwadratowych nie przetrwał żaden budynek. Po wszystkim spadł czarny, radioaktywny deszcz.

Na miejscu zginęło 78 000 osób. Według źródeł japońskich, wraz z osobami, które zmarły na chorobę popromienną w ciągu 5 lat od wybuchu, zginęło 250 000 osób.

Bezpośrednim sutkiem uderzenia atomowego była bezwarunkowa kapitulacja Japonii. W rocznicę ataku na Hiroszimę na całym świecie odbywają się manifestacje przeciwko zbrojeniom atomowym.

Na zdjęciu wybuch bomby atomowej nad Hiroszimą. Potężny, atomowy grzyb widoczny był z odległości niemal 600 km od Hiroszimy.

Fot. National Archives and Records Administration

Przeczytaj także recenzję książki C. Wallace, M. Weiss, Hiroszima 1945. Historia atomowego ataku, który zmienił świat

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*