Zdjęcie wnętrza pałacu, spalonego podczas ekspedycji karnej

9 lutego 1897 roku rozpoczęła się masakra benińska

Masakra benińska 1897

9 lutego 1897 roku rozpoczęła się masakra benińska. Trwała do 18 lutego.

Masakra benińska w 1897 roku miała miejsce w mieście Benin, na terenie dzisiejszej Nigerii w Afryce. Była to ekspedycja karna z Wielkiej Brytanii. Od połowy XIX wieku Brytyjczycy próbowali porozumieć się z Królestwem Benin w kwestii protektoratu brytyjskiego i ułatwienia handlu. Benin handlował głównie bowiem olejem palmowym i kością słoniową. Po wielu próbach porozumienia, finalnie w podpisano traktat. Jednakże Oba, władca Beninu, nie przestrzegał jego postanowień. Wobec tego wyruszyła pokojowa ekspedycja w celu porozumienia. Tymczasem na ekspedycję zaplanowano zasadzkę, z której przeżyło tylko dwoje ludzi.

Więcej o historii Beninu i brązach benińskich znajdziesz TUTAJ.

Po tych wydarzeniach Wielka Brytania zdecydowała się na karna ekspedycję. Masakra benińska to nazwa tej ekspedycji. Brytyjczycy w sile 1 200 Royal Marines zniszczyli i zrabowali miasto. W mieście i samym pałacu królewski znaleźli wiele ciał ludzkich złożonych w ofierze, by przekonać bogów o pomocy w najeździe.

Na drodze i w krzakach leżały złożone w ofierze ludzkie ciała — nawet w królewskiej rezydencji ich widok i smród były okropne. Martwe i okaleczone ciała były wszędzie — na Boga! Obym nigdy więcej nie zobaczyła takich widoków! Elspeth Huxley, 1954.

Natomiast samą ekspedycję oceniono jako udaną i dobrze skoordynowaną.

W ciągu dwudziestu dziewięciu dni siła 1200 ludzi przybyła z trzech miejsc, pomiędzy 3000 a 4500 m od rzeki Benin wylądowała, zorganizowana, wyposażona i zaopatrzona. Pięć dni później miasto Benin zdobyto, a w dwanaście dni po tym żołnierze i statki były gotowe do dalszej służby. Encyklopedia Britannica

Zabrane artefakty określa się mianem brązów benińskich lub brązów z Beninu. Oficjalnie wysłano do Wielkiej Brytanii 2 500 sztuk. Duża część została w British Museum, resztę sprzedano, głównie do muzeów niemieckich i USA. Dzisiaj do Nigerii ma wrócić ponad 1 000 artefaktów.

Fot.: Zdjęcie wnętrza pałacu, spalonego podczas ekspedycji karnej

Comments are closed.