Medyczne zapiski astrologów już w sieci

Kolekcja dokumentów, które powstały 400 lat temu, trafiła właśnie do sieci. Uniwersytet w Cambridge udostępnił wiele dokumentów astrologów, którzy za pomocą gwiazd leczyli ludzi.

Zdigitalizowane księgi opisują 80 000 przypadków medycznych. Stworzyli je: Simon Forman (1552-1611) oraz Richard Napier. Forman studiował medycynę oraz astrologię na Uniwersytecie w Oksfordzie. Sam wyleczył się w czasie zarazy szalejącej w 1592 roku, dzięki czemu zyskał miano uzdrowiciela. Pojawiało się u niego coraz więcej chorych. Wraz z Napierem starali się ich leczyć, korzystając z pomocy gwiazd. Tworzyli szczegółowe notatki, które zawierały dane pacjentów, objawy choroby, zalecenia oraz konfiguracje gwiazd.

Chorym proponowano różnego rodzaju zalecenia, od upuszczania krwi do noszenia całych rozciętych gołębi na stopach. Do dziś przetrwały zapiski uzdrowicieli z lat 1597 – 1634. Pojawia się w nich 65 000 pacjentów i 80 000 przypadków medycznych. Obecnie są one dostępne na witrynie casebooks.lib.cam.ac.uk.

Według Lauren Kassel, która zajmuje się biografią Formana, medyk był narcyzem.
Ciągle uwodził swoje pacjentki, które próbował nakłaniać do seksu. Działalność Simona Formana nie spotkała się jednak z uznaniem. Często karano go grzywnami i starano się zamknąć jego prywatną praktykę, mimo uzyskania licencji medycznej. Pomimo to miał nadal wielu pacjentów, którzy pochodzi z różnych warstw społecznych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl
Fot. Wikimedia Commons

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*