Muzeum Wsi Lubelskiej dla osób niewidomych

Muzeum Wsi Lubelskiej rozpoczął realizacje projektu skierowanego do osób niewidomych i niedowidzących. W planach są odlewy brył budynków z brązu, trójwymiarowe wydruki obiektów czy kilkadziesiąt nowych rekwizytów.

Celem projektu jest dostosowanie oprowadzania z przewodnikiem do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Do tego wybrane zostały osiem obiektów z różnych sektorów Muzeum Wsi Lubelskiej. Będą one wyposażone w elementy do poznania dotykowe. Odlewy z brązu staną przed swoimi pierwowzorami. Zdaniem koordynatorki projektu, Anny Fajge-Samoń z Muzeum Wsi Lubelskiej, odlewy będą dostępne w drugiej połowie roku.

Obiektami, które będą poznawać osoby niewidome i niedowidzące w formie odlewów są: wiatrak z Zygmuntowa, dom z Siedliszcza, kościół z Matczyna, cerkiew z Tarnoszyna i dwór z Żyrzyna. Trzy ostatnie obiekty zwiedzający będą mogli poznać dzięki wydrukom 3D, które będą odwzorowaniem ich wnętrz. W tej samej technice zaprezentowane zostaną również chałupy z Urzędowa i Korytkowa. Dodatkowo muzeum otrzyma ponad 80 nowych rekwizytów. Wśród będą m.in. patefon, samowar czy tradycyjne naczynia drewniane i gliniane. Będą one prezentowane na życzenie zwiedzających. Stałymi ekspozycjami zaś będą mechanizm młyński w wiatraku i wystawiona w olejarni zabytkowa prasa do tłoczenia oleju. Dodatkowo, w obiektach sakralnych pojawią się tła dźwiękowe. W kościele przewodnik będzie miał możliwość odtworzenia nagrania pozytywu organowego, a w cerkwi będzie można usłyszeć śpiewy cerkiewne. Całość dopełni specjalna mapa dotykowa. Dzięki niej osoby niewidome i niedowidzące będą mogły poznać ukształtowanie terenu i topografię muzeum.

Realizacją nowych elementów obecnie zajmują się m.in. uczniowie lubelskiego liceum plastycznego. Projekt „Inne spojrzenie. Przystosowanie treści wystaw stałych Muzeum Wsi Lubelskiego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami” sfinansowany został dzięki 100 tys. dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Wsi Lubelskiej jest położone w dolinie rzeki Czechówki. Jest jednym z największych skansenów w Polsce. Instytucja gromadzi przedmioty z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek oraz utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi Lubelszczyzny. Muzealna ekspozycja podzielona jest na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy.

Źródła: dziennikwschodni.pl skansen.lublin.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*