Na Ukrainie doszło do niezwykle interesującego odkrycia nieopodal wsi Nowooleksandriwka. Odkryto kurhan i kromlech, które kryją mnóstwo cennych i interesujących przedmiotów. Jednakże najcenniejsze wydają się co najmniej 24 pochówki.
W trakcie prac drogowych niedaleko wsi Nowooleksandriwka położonej pod miastem Dniepr, trafiono na kurhan. Trwające od 1,5 miesiąca prace wykopaliskowe już teraz pokazują, że mamy do czynienia z niezwykłym zabytkiem.
Kurhan pokrywała cienka warstwa gleby, która na jego wierzchu miała jedynie 10 centymetrów. Dlatego też zdecydowano się na prace ratunkowe – przekazał Dmitrij Teslenko, z Ukraińskiej Służby Archeologicznej.
Kurhan wyróżnia się już samymi rozmiarami. Posiada rozmiar 120 x 80 metrów, a jego wysokość sięga 7 metrów. Dlatego też do zdjęcia wierzchniej warstwy wykorzystano ciężki sprzęt. Teraz badamy część centralną. Mamy tutaj dużo pracy. Używamy też maszyn, pracują one pod ścisłym nadzorem archeologów. Buldożery usuwają kolejne centymetry ziemi, a gdy coś zauważymy, ich praca jest wstrzymywana – wyjaśnił archeolog Jaroslaw Jaroszenko.
Dotychczas w kurhanie odkryto 24 pochówki. Ich wstępna wskazuje, że mamy do czynienia z z pochówkami od epoki brązu, poprzez scytyjskie, po groby ze średniowiecza. W wewnętrznej części kurhanu natrafiono na kromlech o 18-metrowej średnicy okrągu stworzonego z kilkumetrowej wysokości kamieni.
Co interesujące, dokładnie taką samą ceramikę znajdujemy w kulturze trypolskiej. To wskazuje, że ci ludzie nie tylko żyli w tym samym czasie, ale mieli ze sobą kontakty. Jednocześnie zaś prowadzili zupełnie inny tryb życia. Przedstawiciele kultury trypolskiej byli osiadłymi rolnikami ze strefy stepu i lasu, a ten kurhan należy do wędrownych pasterzy ze stepów, mówi Teslenko. Kromlech został wzniesiony mniej więcej w okresie, z którego pochodzi ceramika. Nie można jednak z całą pewnością stwierdzić, czy powstał on wraz z pierwszym pochówkiem, czy później – dodał Jaroslaw Jaroszenko, zaraz po tym uzupełniając swój wywód – Nomadzi ze swej natury noszą ze sobą tylko to, co niezbędnie potrzebne. Czasem jednak zdarzają się interesujące odkrycia, jak kubki czy naszyjniki z wilczych lub psich kłów. Na przykład znaleźliśmy pochówek, w którym obok kości ludzkich znajdowały się też kości palców psa czy też potrójny pochówek, gdzie do ciała mężczyzny zostały z każdej strony przyciśnięte ciała kobiety i dziecka.
Wśród interesujących zjawisk odnalezionych w kurhanie zaliczyć należy wspólny pochówek 30-letniego mężczyzny i 10-letniego dziecka. W ich grobie odkryto naczynie wypełnione nieznaną substancją. Interesujący jest też grób mężczyzny w wieku 18-20 lat, którego pogrzebano z bronią. Zachowany oręż wskazuje, że był jeźdźcem i mistrzem w walce na krótkie i długie dystanse. Po jego prawej stronie znaleziono fragmenty kościanego wędzidła i uprzęży, a po lewej żelazną siekierę bojową, strzały z brązu i kości, scytyjski krótki miecz ze zdobioną złotem rękojeścią i ochraniacze.
Archeolodzy podkreślają, że odkryty kromlech pełnił przede wszystkim funkcję budowlaną, podtrzymującą strukturę. Miał on zapobiegać osuwaniu się kurhanu. Może on pochodzić z około 3500 roku p.n.e. Gdyby okazało się to prawdą to jest starszy niż najsłynniejszy kromlech na świecie – Stonehenge.
Głazy z tego kromlecha są bardzo podatne na erozję. Pochodzą one z brzegu rzeki Dniepr. Obszar od Wyspy Klasztornej w dół rzeki był niegdyś skalisty. Twórcy kromlechu szukali w skałach szczelin, wbijali tam drewniane pale i polewali je wodą. Gdy drewno puchło, pęknięcie się powiększało. Wielokrotnie powtarzali tę procedurę, aż odłupali duży kawałek skały. Dlatego głazy mają różny kształt – wyjaśniali ukraińscy archeolodzy.
Ze wstępnych badań wynika, że niektóre z bloków kromlecha zostały. Jeden z nich odłamał się podczas jednego z pochówków, ale został podniesiony i ustawiony na wierzchu kurhanu.
Zebrane podczas wykopalisk próbki trafiają do Kijowa i do Niemiec. Są badane przez antropologów, genetyków i innych specjalistów. W przyszłości możemy więc dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. Archeolodzy chcieliby się dowiedzieć, czy osoby pochowane w tym samym czasie były ze sobą spokrewnione oraz kiedy i w jaki sposób zmarły. Kurhan zostanie częściowo odrestaurowany i powstanie tam muzeum.
Źródło: kopalniawiedzy.pl
Fot. Archdnipro
Maciej Polak