Na ziemi świętokrzyskiej – Rytwiany

Rytwiany to niewielka miejscowość, znajdująca się w województwie świętokrzyskim. Rzeką, która przepływa przez Rytwiany jest Czarna Staszowska. Znajduje się tu wiele zabytków, które warto odwiedzić.

Historia

100_8993Historia Rytwian wiąże się z dziejami miasta Staszów. Ludzie tutaj zamieszkujący wywodzą się od ludów okresu neolitu. Znaleziono tutaj bowiem mnóstwo narzędzi kamiennych i siekierek z tamtej epoki. Pierwszym właścicielem Rytwian był Piotr Bogoria Skotnicki. Gdy popadł on w długi, sprzedał swoje włości Mikołajowi z Kurowa, a następnie nabył je Jan Rytwiański. Za jego to czasów nastąpił rozwój tej miejscowości. Zakładano tu jarmarki i miejsca targowe, które przynosiły dochód całej miejscowości.

Sakralna budowla

Widząc rozwijające się Rytwiany biskup Wojciech Jastrzębiec, który z czasem został prymasem Polski, wybudował tu zamek obronny. Budowlę tę wzniesiono w rozlewiskach rzeki Czarnej. Podczas wojen szwedzkich nastąpiła dewastacja tegoż zamku, gdyż Szwedzi organizowali w jego murach liczne zabawy. Zniszczona zatem została podłoga, a cenne obrazy wywieziono do Szwecji.

Kolejny właściciel Rytwian

100_9019Kolejnym właścicielem Rytwian był Jan Tęczyński. Za jego czasów miejscowość ta przeżywała swój prawdziwy rozkwit. Jan Tęczyński sprowadził do Rytwian zakon kamedułów, którzy w roku 1621 wybudowali klasztor i kościół. Odbywały się tu liczne nabożeństwa i spotkania patriotyczne. Był to czas wielkich wojen, w które uwikłana była nasza ojczyzna. Zatem takie spotkania były bardzo znaczące dla społeczeństwa. Kolejnymi właścicielami Rytwian byli Radziwiłłowie, którzy wnieśli tu własną rezydencję, o walorach niewielkiego pałacyku. Tutaj też odbywały się spotkania i odczyty, nawołujące ludność polską do walki z kozakami i pogańskimi Turkami.

fotosy czarne chmury 6Warto jest zatem odwiedzić to piękne miejsce, w którym nakręcano serial „Czarne chmury”.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*