Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Najwcześniejsze kopie Biblii, piramida, najstarszy szkielet homo sapiens… 10 największych odkryć archeologicznych 2017 roku

Najwcześniejsze kopie Biblii, piramida, najstarszy szkielet homo sapiens… 10 największych odkryć archeologicznych 2017 roku

Pochówek kobiety wraz z sercem jej męża… dosłownie

Kobieta o imieniu Louise de Quengo, która zmarła w 1656 roku w wieku 65 lat, została pochowana z sercem męża. Jej mąż, Toussaint de Perrien, zmarł siedem lat wcześniej i był patronem zakonów w Bretanii we Francji. Jego serce zostało wycięte z jego ciała i umieszczone w torbie ochronnej, która z kolei została umieszczona na trumnie żony. Została pochowana w klasztorze w Rennes we Francji. Archeolodzy stwierdzili, że ciało de Quengo również zostało pocięte, a jej serce zostało usunięte. Można przypuszczać, że jej serce zostało również umieszczone w ochronnej skrzynce i umieszczone na trumnie męża, lecz nie zostało znalezione.

3 500-letni kamień z wojownikiem

3 500-letni kamień pokazuje wojownika stojącego nad zabitym wrogiem. Został pochowany w Pylos w Grecji, wraz z około 3 000 obiektami. Szczegółów na kamieniu jest tak wiele, że potrzebny jest mikroskop, aby dojrzeć wszystkie. Chociaż sam grobowiec został po raz pierwszy znaleziony w 2015 roku, potrzeba było czasu, aby odkryć, oczyścić i przeanalizować wszystkie artefakty, a odkrycie tego szczególnego skarbu ogłoszono w 2017 roku.

7

4 000-letnia umowa między małżonkami

4 000-letni przedmiot ujawnił, co może być najwcześniejszym znanym przedślubnym porozumieniem między żoną a mężem. Napisana w Asyrii, umowa przewiduje, że jeśli żona, Hatala, nie urodzi dziecka w ciągu dwóch lat małżeństwa, to wykupi dla męża niewolnicę, która będzie rodzić dzieci dla pary.

Najwcześniejsze dowody na produkcję wina

Jak donieśli archeolodzy, ludzie produkowali wino 8 000 lat temu w dzisiejszej Republice Gruzji (położonej na Kaukazie). Naukowcy przeprowadzili analizy chemiczne na skorupach z ośmiu dużych słojów znalezionych w tych dwóch miejscach i odkryli, że obiekty zawierają kwas winowy, związek w winogronach i winie. Wcześniej najstarsze znane dowody na produkcję wina pochodziły z Iranu i datowano je na około 7 000 lat. Archeolodzy stwierdzili, że nowe odkrycie wskazuje, że ludzie zaczęli wytwarzać wino niedługo po wynalezieniu ceramiki.

Odkrycie wiedzy z zakresu medycyny wśród… neandertalczyków

Analiza DNA kamienia nazębnego z pięciu szkieletów neandertalczyków wykazała, że neandertalczycy posiadali znaczną wiedzę medyczną, a nawet stosowali antybiotyki, jak stwierdzili naukowcy w tym roku. Jeden z neandertalczyków miał ropień zębowy i biegunkę powodującą pasożyty jelitowe, ale leczył te stany poprzez spożywanie pewnego rodzaju pleśni, która działa jak naturalny antybiotyk.

9

Najstarsze dowody na istnienie trygonometrii

3700-letnia tablica ujawniła, że Babilończycy, a nie Grecy, jako pierwsi badali trygonometrię. Tablica zawiera opisy, które stanowią część tabeli trygonometrycznej. Naukowcy byli pod wrażeniem prostoty tabletu i stwierdzili, że dzisiejsi nauczyciele matematyki mogą chcieć rozważyć zastosowanie podobnego podejścia podczas nauczania trygonometrii. Odkrycie otwiera nowe możliwości nie tylko dla nowoczesnych badań matematycznych, ale także dla edukacji matematycznej – powiedział współautor badania.

Opracowane na podstawie Live Science.

 • Agnieszka

  Zdjęcia dodane chaotycznie

 • Robert Surma

  Czyli znaleziono kolejną jaskinię w Qumram, w której nie było zwojów, bo została splądrowana – dlatego znaleziono najstarsze zwoje Biblii? Przestańcie zatrudniać gimnazjalistów w redakcji – a dobrze się wam będzie wiodło.

 • Marta

  Ciekawych artykuł, ale faktycznie trochę nieścisłości… „Biegunkę powodującą pasożyty jelitowe” – a nie odwrotnie? 😉 Szkoda, ze nie ma też więcej zdjęć!
  Poza tym – super ciekawe wzmianki o winie, trygonometrii i wiedzy neandertalczyków o medycynie. Jak niedoceniany potencjał tkwił w ludziach zamierzchłych czasów!

PartnerzyPrzewiń do góry