Tego dnia 1919 miał miejsce domniemany nalot bombowy na lotnisko we Frankfurcie nad Odrą dokonany przez powstańców wielkopolskich
Domniemany nalot bombowy na lotnisko we Frankfurcie nad Odrą, którego mieli dokonać powstańcy wielkopolscy 3 dni po zdobyciu lotniska w Ławicy, jest przez niektórych historyków uważany za wydarzenie, które wcale nie miało miejsca. Miał to być pierwszy nalot polskiego lotnictwa w historii, i to zakończony sukcesem.
Według wspomnień dowódcy akcji zdobycia lotniska w Ławicy w trakcie powstania wielkopolskiego, Wiktora Pniewskiego, dotarcie do Frankfurtu zajęło polskim samolotom 30 minut. Zaskoczeni Niemcy nie bronili lotniska. Nalot trwał godzinę. Wówczas sześć polskich samolotów zrzuciło 900 kilogramów bomb.
W sumie, 36 polskich bomb zniszczyło hangar i jeden samolot. Wszystkie polskie samoloty wróciły bezpiecznie do Poznania, a po tym nalocie strona niemiecka zaprzestała korzystania z lotniska we Frankfurcie.
Współcześni historycy wątpią jednak, czy nalot w ogóle miał miejsce. Wszystkie opracowania dotyczące rzekomego nalotu oparte są na wspomnieniach W. Pniewskiego. Pierwsza wzmianka o nalocie pojawia się dopiero w 1975 roku w twórczości Kazimierza Sławińskiego.
Pierwsza wzmianka pojawiła się w wersji wspomnień Pniewskiego z 1931 roku, która odnosiła się do nalotu na Frankfurt nad Odrą. Dwa samoloty wystartowały, ale zawróciły. W Centralnym Archiwum Wojskowym (CAW) nie ma raportów z nalotu. Również wydana wówczas prasa frankfurcka nie wspomina o nalocie.
17 stycznia 1919 roku polskie samoloty rozpoznawcze zostały wysłane 50 km w głąb terytorium Niemiec, a w połowie marca utworzono 1. Wielkopolską Eskadrę Polową. Jednostka ta została wkrótce wysłana w okolice Lwowa, by walczyć w wojnie polsko-ukraińskiej, w związku z czym utworzono 2. Wielkopolską Eskadrę Polową do obserwacji nieba nad Wielkopolską. Eskadra ta została również skierowana do Galicji Wschodniej. W połowie czerwca 1919 roku wzięła udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
Bibliografia:
- Pniewski W., Powstanie Lotnictwa Wielkopolskiego. Zajęcie Ławicy, Księga pamiątkowa 3-go Pułku Lotniczego 1918-1928, Poznań 1928.
Fot. Samolot Gotha G. IV zdobyty przez powstańców wielkopolskich na lotnisku Ławica (prawdopodobnie), źródło: Wikimedia Commons