Naukowcy twierdzą, że srebro na terenie Tarnowskich Gór wydobywano 200 lat wcześniej, niż dotychczas sądzono

Do ciekawych ustaleń doszli naukowcy z Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego. Wyniki badań wskazują, że już w IX wieku na terenie ziemi tarnogórskiej wydobywano srebro i ołów.

Pierwsza wzmianka o osadnictwie na tych terenach pochodzi z XII wieku. Chodzi konkretnie o bullę papieża Innocentego II, który dokumentem nadawał posiadłości arcybiskupstwu gnieźnieńskiemu. Tymczasem okazuje się, że miast jeszcze nie było, ale prowadzona była działalność wydobywcza. – jak twierdzą członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, którzy współpracowali z naukowcami.

Wyniki badań są efektem kilkuletniej współpracy pracowników naukowych zrzeszonych w projekcie Laboratorium Badań i Analiz Warunków Pracy Zawodów Przemysłowych.

To o czym dziś opowiedzieli nasi naukowcy jest efektem współpracy, która zaczęła się wiele lat temu. W 2019 roku tylko sformalizowaliśmy ją wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Bardzo się cieszę, że nasza wspólna inicjatywa oparta na interdyscyplinarnej współpracy naukowców reprezentujących różne dyscypliny i obszary naukowe rozwinęła się w ciągu ostatnich dwóch lat tak dobrze, że pomimo pandemicznych utrudnień, pozwala nam zaprezentować pierwsze wyniki prowadzonych badań. – powiedział Prorektor Politechniki Śląskiej, prof. Tomasz Trawiński.

Na tym przełomowym odkryciu Laboratorium nie kończy działalności. Efekty pracy naukowców można oglądać w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

źródła: naukawpolsce.pap.pl, silesion.pl, smzt.pl, gwarek.com.pl

fot.: Wikimedia Commons

Przemysław Baron

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*