Tego dnia 1939 roku Franklin Delano Roosevelt ogłosił zakończenie programu New Deal
Program New Deal został uruchomiony w latach 1933 -1939 miał za zadanie przeciwdziałanie skutkom wielkiego kryzysu z lat 1929 – 1933. Zakończył go Franklin Delano Roosevelt w 1939 roku.
Kryzys z lat 29 -33 XX wieku, który rozpoczął się od tzw. Czarnego czwartku na Wall Street, kiedy gwałtownie runęły ceny praktycznie wszystkich akcji, co pociągnęło za sobą serię bankructw najpotężniejszych wówczas firm i korporacji.
Spowodował również wzrost zadłużeń firm i państw, stosujących mechanizmy tzw. standardu złota, czyli wymienialności walut na złoto. Był jak dotąd największym kryzysem gospodarki kapitalistycznej z jakim mieliśmy do czynienia. Objął praktycznie wszystkie sfery gospodarcze całego kapitalistycznego wówczas świata. Kryzys ten ominął jedno państwo na świecie – ZSRR.
Według niektórych współczesnych ekonomistów i historyków, wielki kryzys i jego skutki w Europie, był powodem zmiany władzy w Niemczech i dojścia do władzy NSDAP.
Jedną z metod przeciwdziałania kryzysowi, ogłoszona przez prezydenta Roosevelta jako program społeczno – gospodarczy New Deal, a szeroko popularyzowaną przez keynesistów, była ingerencja państwowa w gospodarkę, co w USA przedstawiło się m.in. jako zatrudnianie osób bezrobotnych przy masowo organizowanych inwestycjach państwowych, np. budowę sieci autostrad, budynków publicznych i lotnisk, pomoc przeznaczona dla rolników w postaci np. umorzeń długów, promocja sztuki czy rozwój budownictwa socjalnego.
Jako elementy wpływające na przeciwdziałanie kryzysowi wprowadzono m. in. prawo pracy (w Polsce obowiązujące notabene już od 1919 r.), co spowodowało ostry spór z producentami i pracodawcami, a otworzyło drogę do tworzenia i wzmacniania pozycji związków zawodowych.
New Deal pomógł w likwidacji skutków kryzysu i dał silny impuls, w połączeniu z wybuchem II wojny światowej, do gospodarczego rozwoju Stanów Zjednoczonych.
Marcin Lis
Teoretycznie standard złota zapobiega nadmiernemu zadłużeniu, ale po powstaniu Banku Centalnego to przestało działać. Lata 20-te to wzrost zadużenia prywatnego i bańka giełdowa, a po 1929r nastąpiła eksplozja długu państwowego.
W ZSRR nie było Wielkiego Kryzysu? A jak nazwać Wielki Głód – wywołany sztucznie przez komunistyczne władze ZSRR klęska głodu w latach 1932–1933 kiedy zmarło od 3 do 12 mln ludzi?
WK spowodował dyktatorskie rządy w wielu krajach, także w Polsce.
Wpływ New Deal na poprawę koniunktury jest dyskusyjny. Wzrost obciążeń podatkowych, biurokracji i regulacji, wzrost długu publicznego, spowodował poważne obciążenie gospodarki. Topienie i zakopywanie żywności, niefeektywne inwestycje, zakazy i nakazy utrudniało normalne funkcjonowanie. Dopiero likwidacja instytucji New Dealu po II w. św. przyczyniło się do trwałego rozwoju w Ameryce.