Nie żyje dziennikarka Zuzanna Czajkowska, uczestniczka Powstania Warszawskiego

Nie żyje dziennikarka Zuzanna Czajkowska, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich poinformowało o śmierci Zuzanny Czajkowskiej. Była polską dziennikarką, uczestniczką Powstania Warszawskiego, a także tancerką i śpiewaczką w Teatrze Polskim. Miała 86 lat.

Zuzanna Czajkowska urodziła się w 1930 roku w Warszawie w rodzinie silnie związanej z wartościami patriotycznymi; jej ojciec był handlowcem i przedstawicielem firmy Guerlain. Kiedy wybuchło powstanie warszawskie nie miała jeszcze 14 lat. Po wojnie studiowała na Wydziale Filologii Polskiej w Warszawie i pracowała w Teatrze Polskim, śpiewając i tańcząc. Przeprowadziła się do Białegostoku.

W 1950 roku została aresztowana przez ówczesne władze i skazana w wyniku procesu politycznego. Dwa lata później rozpoczęła swoją karierę dziennikarską z debiutem w Życie Warszawy. Dziennik ten ukazywał się aż do 2011 roku i był jednym z najpopularniejszych opiniotwórczych dzienników okresu PRL. Z. Czajkowska do 1980 roku pracowała w Słowie Powszechnym jako reporterka, redaktor działu kulturalnego, recenzowała konkursy muzyczne, w tym konkursy Chopinowskie, lecz także przeprowadzała liczne wywiady w językach niemieckim, francuskim i angielskim. Od 1981 udzielała się w tygodniku Solidarność.

Otrzymała takie nagrody, jak „Filmu”, „Kierunków”, nagroda i dyplom wydawcy Słowa Powszechnego, nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz dyplom i medal od SDP za 25 lat pracy dziennikarskiej.

Jej działalność dziennikarska skupiała się głównie na muzyce i kulturze. Pisała także scenariusze do koncertów o charakterze patriotycznym, np. do Małej Opery.

W 2016 roku, w rozmowie z Błażejem Torańskim, powiedziała: nosiłam do politechniki zupę, do szpitali masło. My, dzieci powstania, zbieraliśmy się przy Noakowskiego 10. Dlaczego o tym mówię? Byliśmy wtedy jednym, zjednoczonym narodem, walczącym przeciwko wrogowi.

Źródła: pl.wikipedia.org, sdp.pl, wawalove.pl, fakty.interia.pl, rdc.pl, 1wiadomosci.pl,

Fot.: Błażej Torański/ sdp.pl

Agnieszka Popiak

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*