Nie żyje gen. Emil Mentel – brał udział w kampanii wrześniowej, walkach o Tobruk i Monte Cassino

Dotarła do nas smutna wiadomość, iż 27 lutego w Sacramento w USA w wieku 103 lat zmarł generał Emil Stefan Mentel. Był postacią nietuzinkową, a jego życiorys jest gotowym scenariuszem na film. Walczył w kampanii wrześniowej, następnie w szeregach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich pod Tobrukiem, Monte Cassino, Ankoną, Bolonią i Pesaro. Odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.


Emil Mentel urodził się 26 października 1916 roku w Czańcu. Po ukończeniu bielskiego gimnazjum, poszedł do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, a następnie rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych Kawalerii, gdzie został przydzielony do 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Gdy we wrześniu 1939 roku wybuchła wojna to w szeregach tego pułku dzielnie walczył z nieprzyjacielem. Po zakończeniu działań udało mu się uniknąć niewoli, gdyż ukrywał się w leśnictwie Sopotnia na Żywiecczyźnie. Gdy dowiedział się o formowaniu polskiej armii na zachodzie, ruszył przez Węgry do Francji z zamiarem wstąpienia do nowo formowanej Armii Polskiej. Jednak po dotarciu do Budapesztu został skierowany do Jugosławii, a stamtąd trafił do Syrii. Przystąpił do Dywizjonu Rozpoznawczego Ułanów i został mianowany dowódcą plutonu w szwadronie konnym.

Podczas walk w Afryce brał udział w kampanii libijskiej i walkach o Tobruk. Następnie w szeregach II Korpusu Polskiego przeszedł cały szlak bojowy walcząc pod Monte Cassino Ankoną, Bolonią i Pesaro.
Za swoją służbę otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, Military Cross i dwukrotnie Krzyż Walecznych.

Po wojnie nie wrócił do Polski. W Szkocji ukończył studia, a w 1951 roku wyjechał do Rodezji, gdzie przez ponad 30 lat prowadził farmę. Podczas wojny domowej w Rodezji pełnił funkcję oficera Obrony Cywilnej. W 1988 roku po przewrocie utracił cały swój dobytek i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajął się swoją pasją, czyli hodowlą koni.

Nie zaniedbał kontaktów z ojczyzną. Przez całe swoje życie publikował artykuły w poczytnych czasopismach. Wydał również swoje wspomnienia „W pogoni za wolnością”.

W 2008 roku został mianowany na stopień pułkownika, a w 2018 roku awansowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na generała brygady.

Pan Emil podczas swojego długiego i burzliwego życia został odznaczy wieloma medalami i orderami. Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, Krzyż Walecznych – dwukrotnie, Military Cross, Africa Star, Italy Star, War Medal 1939–1945, Defence Medal, Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino.

Fot. prezydent.pl

Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*