Niedaleko Bobolic odnaleziono skarb z V wieku

W okolicy Bobolic w województwie Zachodniopomorskim odnaleziono 3 srebrne, pozłacane zapinki. Pochodzą one z pierwszej połowy V wieku.

Pierwsza zapinka została znaleziona jeszcze w styczniu tego roku przez spacerowicza, który zgłosił znalezisko do Muzeum w Koszalinie. Jednak ze względu na porę roku prace w tym miejscu przesunięto na kwiecień. Teraz okazało się, że w miejscu były zakopane przynajmniej 3 takie zapinki. Archeolodzy natrafili też na srebrną sprężynę i dwa guzy, które mogły być częściami czwartej. Prawdopodobnie albo była tam czwarta zapinka, której raczej byśmy nie przegapili, albo mógł ją ktoś wcześniej wyciągnąć, powiedzmy na przykład 100 lat temu. Jest tez inna opcja, że do tego depozytu została włożona niekompletna zapinka. Sama sprężyna, samo srebro było cenne jako kruszec – komentuje Andrzej Kasprzak z Muzeum w Koszalinie.

Jego zdaniem zapinki pochodzą z pierwszej połowy V wieku. Dodaje, że zabytki z tego okresu są rzadko spotykane. To jest czas wędrówek ludów, takich zabytków z tego okresu mamy bardzo mało. W tym okresie osadnictwo się rozrzedziło, co potwierdzają źródła pisane, więc ciężko znaleźć takie przedmioty – mówi. To unikat, nie boję się tego słowa – skomentował całe odkrycie.

Zdaniem badaczy odkryte przedmioty musiały należeć do bardzo majętnej osoby. Zostały one zakopane w ziemi celowo. Była to jama dosyć płytka, podłużna. Za mała na grób szkieletowy, z kolei groby ciałopalne wyglądają zupełnie inaczej. Nie znaleźliśmy żadnych innych obiektów w sąsiedztwie. Pozostaje tylko opcja, że to był skarb, pojedynczy depozyt – stwierdził Kasprzak.

Ostatni taki skarb odnaleziono na Pomorzu w 1904 roku. Znajdował się 20 kilometrów od miejsca znalezienia zapinek. Znalezione zabytki są obecnie poddawane pracom konserwatorskim. Wkrótce trafią na stałą ekspozycję w Muzeum w Koszalinie.

Źródła: tvn24.pl
Fot. Muzeum w Koszalinie

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*