Niedawne badania archeologiczne wykazały, że niektóre sztuczne wyspy na szkockich jeziorach (ang. crannog) zostały stworzone nawet 3000 lat wcześniej, niż do tej pory uważano.
Crannogs to liczne sztuczne wysepki usytuowane na jeziorach Szkocji i Irlandii. Archeolodzy uważali, że zostały stworzone w epoce żelaza. Wtedy też ludzie budowali kamienne groble i mieszkania na środku zbiorników wodnych. Czasopismo „Antiquity” podało, że prawdopodobnie 600 sztucznych wysepek, które należą do Szkocji, jest dużo starszych, nawet o 3000 lat.
Naukowcy uważają, że niektóre crannogs pochodzą już z epoki neolitu. Jedną z takich wysp jest prawdopodobnie North Uist (Szkocja), którą archeolodzy zlokalizowali w latach 80. XX wieku. Archeolodzy sądzili, że takich miejsc jest znacznie więcej, jednak przez dziesiątki lat nie znaleźli dowodów świadczących o tym.
W 2012 roku miejscowy nurek odnalazł w wodach Szkocji typowo neolityczną ceramikę. Archeolodzy rozpoczęli w tym miejscu poszukiwania. Udało im się zidentyfikować pięć sztucznych wysepek neolitycznych. Datowanie radiowęglowe naczyń pozwoliło umiejscowić naczynia w epoce kamienia.
Obecnie naukowcy zastanawiają się, dlaczego nasi przodkowie wyrzucali naczynia do wody. Być może było to związane z rytuałami religijnymi. Archeolodzy będą prowadzili dalsze badania i poszukiwania crannogs.
Źródło: natibalgeographic.com, kopalniawiedzy.pl
Fot. Wikimedia Commons
Karolina Charchowska