Niemieckie jaskinie znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

W jaskiniach na terytorium kraju związkowego Badenia-Wirtembergia odkryto elementy sztuki z epoki lodowcowej. Zostały one wpisane 9 lipca w Krakowie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, podczas sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. 

Sześć jaskiń z Jury Szwabskiej zostały umieszczone na liście UNESCO z powodu niesamowitych odkryć jakie w nich dokonano. Są to –  Geissenkloesterle, Sirgensteinhoehle i Hohle Fels w dolinie Achtal oraz Vogelherdhoehle, Hohlenstein Stadel-Hoehle i Bocksteinhoehle w dolinie Lonetal.
W grotach natrafiono na relikty z epoki lodowcowej, których wiek ocenia się na od trzydziestu pięciu tysięcy do czterdziestu trzech tysięcy lat.

Niemieccy archeolodzy odkryli w jaskiniach ponad pięćdziesiąt figurek oraz osiem instrumentów muzycznych. Wśród zbiorów najbardziej imponującym przedmiotem jest liczący sobie trzydzieści jeden centymetrów posążek demonstrujący obliczę człowieka-lwa, wykonany z kości mamuta. Oprócz tego na szczególne wyróżnienie zasługuje rzeźba „Wenus”, uznawaną za prawdopodobnie najstarsze przedstawienie wizerunku kobiety w historii. Poza tymi reliktami naukowcy odnaleźli liczne statuetki prezentujące zwierzęta – niedźwiedzia, renifera czy mamuta.

W czasie wykopalisk natknięto się także na niezwykły instrument – flet wykonany z kości sępa, który niestety wymagał rekonstrukcji, bowiem naukowcy odnaleźli go w dwunastu kawałkach.
Po odtworzeniu przedmiotu liczył sobie dwadzieścia dwa centymetry długości, choć pierwotnie miał mieć ich aż trzydzieści cztery.

Decyzja podjęta przez Komitet Światowego Dziedzictwa została bardzo gorąco przyjęta przez niemiecką delegatkę – Marię Boehmer, która dziękowała nie tylko samemu Komitetowi, ale także ICOMOS i Centrum Światowego Dziedzictwa oraz samym naukowcom.

Źródło: dzieje.pl

Fot: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*