Odkryto dokumenty ujawniające współudział znanego lekarza Hansa Aspergera w mordowaniu dzieci przez nazistów

Asperger będący pionierem badań nad autyzmem, od którego nazwiska pochodzi nazwa jednego z zespołów chorobowych, okazał się winnym kierowania dzieci niepełnosprawnych do prowadzonych przez reżim nazistowski działań eksterminacyjnych.

Odkryte niedawno i opublikowane w czasopiśmie Molecular Autism dokumenty dowodzą, ze znany z badań nad zaburzeniami psychicznymi lekarz, Hans Asperger współpracował z aparatem represji Trzeciej Rzeszy. Dokumenty wskazują, że publicznie legitymizował politykę higieny rasy, w tym przymusowej sterylizacji. Światło na całą sprawę rzucił Herwig Czech, historyk medycyny z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.

Hans Asperger opisał zaburzenia definiowane jako stan neurorozwojowy wpływający na zdolności interpersonale już na przełomie lat 30. i 40., jednak to praca Leo Kannera z 1943 usystematyzowała stan wiedzy na temat tak zwanego zespołu Aspergera.

Prowadzone przez ostatnie lata przez Czecha badania nad znalezionymi w Austrii dokumentami dotyczącymi Aspergera wykazały, że lekarz podczas wojny wcale nie prowadził jedynie niewinnych badań nad ludzką psychiką. Dokumenty w skład których wchodzą osobiste akta Aspergera, polityczne oceny władz nazistowskich i dokumentacja medyczna, w tym z kliniki Am Spiegelgrund, która zasłynęła jako centrum eutanazji. Chociaż Asperger nigdy nie dołączył do partii, był aktywnym działaczem kilku grup powiązanych z reżimem. Z dokumentacji wynika, że lekarz był mocno związany z kliniką Am Spiegelgrund, gdzie setki niepełnosprawnych dzieci zostało poddanych eksperymentom lub eutanazji.

Źródło: livescience.com

Fot.: Hans Asperger, National Socialsm, and “race hygiene” in Nazi-era Vienna/BioMed Central/under CC BY 4.0

Łukasz Nowok

3 komentarze

  1. Znowu pisanie o jakimś reżimie, a nie Niemcach?

  2. Znowu pisanie o jakimś reżimie, a nie Niemcach?

  3. Znowu pisanie o jakimś reżimie, a nie Niemcach?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*