Odkryto rzadką łódź z początku XIX wieku

W jeziorze Oneida w Oswego w stanie Nowy Jork odkryto rzadką łódź pochodzącą z początku XIX wieku.

Łodzie Durham były pierwszymi łodziami w stanie i zostały zaprojektowane do przewozu ciężkich ładunków na  kanałach i rzekach. Z taką łodzią utożsamia się tę znalezioną. Nie zidentyfikowano żadnych innych archeologicznych przykładów łodzi Durham. Caza i jego partnerzy, Christopher Martin, Constantia i Timothy Downing z West Monroe, zidentyfikowali wrak w 2011 roku. Pływacze i Ben Ford, morski archeolog, zanotowali istnienie wraku w 2013 i 2014 roku. Zespół analizował dane od tamtej pory i są teraz przekonani, że wrak jest pozostałością łodzi Durham.

Wrak wynosi 62,5 stóp długości, 10 stóp szerokości i około 2,5 stopy głębokości. Został zaprojektowany do przewozu około 20 ton ładunku na płytkich rzekach. Użycie długiego wiosła do kierowania nim zostało zaprojektowane specjalnie do pracy na rzekach.

Materiał budowlany łodzi określono jako biały dąb. Dno dolne również zostało zbudowane z białego dębu, a boczne deski z białej sosny. Różne rodzaje drewna pozwalały łodzi bezpiecznie poruszać się na mieliźnie w celu załadunku i rozładunku, ale także zmniejszyć ciężar. Kabina rufowa zawierała beczki, młotek, drewniany czerpak i kamionkowy dzbanek. Dzbanek, młynek i czerpak są obecnie konserwowane przez Muzeum Morskie Lake Champlain. Jedynym ładunkiem w zbiorniku było około 5,25 ton małych kamieni, zidentyfikowane przez Carlton Brett z Uniwersytetu w Cincinnati jako dolomit silikatowy grupy Salina. Ten typ kamienia jest dostępny na południowym brzegu jeziora Oneida.

Lokalizacja okrętu wskazuje, że była to przypadkowa strata, a nie celowe zatonięcie. Sugeruje się, że do zatonięcia mogło dojść w trakcie burzy. Gdyby tak było, nie jest jasne, dlaczego kapitan zaryzykował życie za stosunkowo bezwartościowy kamień, może to oznaczało, że lekkie obciążenie i zwiększająca się bryza sprawiły, że wierzył, że potrafi pokonać burzę nad jeziorem. Okoliczności, które wydawałoby się, że kapitan błędnie ocenił jezioro Oneida, jego łódź, swoje umiejętności lub jakąś kombinację tych czynników, podano w komunikacie prasowym.

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*