Wiemy co tak naprawdę było przyczyną śmierci Chopina

Od lat szukano odpowiedzi na pytanie, co było przyczyną śmierci Fryderyka Chopina. Po wielu próbach opublikowano na łanach  „The American Journal of Medicine” wyniki badań wrocławskich naukowców: otóż przyczyną zgonu kompozytora nie była mukowiscydoza czy przewlekła obturacyjna choroba płuc, lecz gruźlicze zapalenie osierdzia.

14 kwietnia 2014 r. zespół prof. Tadeusza Dobosza (Katedra Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu) wraz z innymi naukowcami pod kierunkiem prof. Michała Pitta (Instytut Genetyki Człowieka PAN) dokonał oględzin serca kompozytora  – zaobserwowane przez badaczy zmiany anatomiczne ich zdaniem wskazują na to, że Chopin zmarł najprawdopodobniej z powodu gruźlicy, a dokładniej zapalenia osierdzia, które jest powikłaniem po gruźlicy. Przyczyna jego śmierci od lat była zagadką: zakładano nawet, że mogła nią być np. mukowiscydoza, zwężenie zastawki mitralnej, zespół Churga-Strauss, alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna, hipogammaglobulinemia czy przewlekłe ropnie płuc. Wyniki badań zostały opublikowane na łanach prestiżowego czasopisma  „American Journal of Medicine”.

Fryderyk Chopin zmarł 17 października 1849 r. ( w wieku 39 lat) – został pochowany na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu, jednak jego serce (w słoju z alkoholem) zostało przewiezione w roku 1850 do Warszawy przez siostrę zmarłego, Ludwikę (wypełniła tym jego ostatnie życzenie, ponieważ bał się pogrzebania żywcem i tego, że mógłby się nagle obudzić w trumnie). Dopiero w  roku 1880 zostało ono umieszczone w lewym filarze Bazyliki św. Krzyża (podczas Powstania Warszawskiego ewakuowano je do Milanówka, a po zakończeniu wojny powróciło na swoje miejsce). W 2014 r. naukowcy uzyskali zgodę na zbadanie serca (krążyły pogłoski, że było ono uszkodzone), ale nie wolno było otworzyć słoja. Uniemożliwiło to wykonanie dokładniejszych badań, np. dokonania analizy DNA, która dałaby jednoznaczną odpowiedź w sprawie śmierci Chopina. Następne, kompleksowe badania serca kompozytora nastąpią dopiero w 2064 r.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, zdrowie.radiozet.pl, wyborcza.pl

Fot.: Fryderyk Chopin w 1849 r.

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*