Opublikowano treść ostatniego niemieckiego meldunku przed końcem wojny

Muzeum Kryptologii w Bletchley Park w sposób szczególny uświetniło obchody 75 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Opublikowało treść ostatniego niemieckiego meldunku, jaki został przechwycony pod koniec wojny.

Komunikat zgłasza dowództwu wkroczenie żołnierzy brytyjskich do miasteczka Cuxhaven, które znajduje się na wybrzeżu Morza Północnego, zapowiada przerwanie wszelakiej łączności radiowej, a ostatnie słowa brzmią: „Wyłączamy się na zawsze, wszystkiego dobrego i do widzenia”.

Meldunek został nadany w dniu 7 maja 1945 r. W tymże czasie, w Bletchley Park, oddalonym 80 km od Londynu, pracowało ponad 10 tys. osób. Większość załogi stanowiły jednak kobiety.

Jedną z największych zasług centrum kryptologicznego było ostateczne rozpracowanie kodu Enigmy – czyli niemieckiej maszyny szyfrującej. Dzięki wykorzystanym materiałom przekazanym przez polskich matematyków, Anglicy mogli odczytywać zaszyfrowane rozkazy, wysyłane do jednostek Kriegsmarine – niemieckiej marynarki wojennej. To niewątpliwie przyczyniło się do szybszego zakończenia konfliktu zbrojnego.

Jeśli chodzi o rutynową działalność personelu Bletchley Park – to polegała ona na odczytywaniu często prozaicznych meldunków z linii frontu. Muzeum opublikowało również jeden z nich, który został wysłany parę dni przed tym ostatnim przez żołnierzy Wehrmachtu, którzy okupowali wówczas Danię. Proszono w nich dowódców o papierosy.

Źródło: rmf24.pl                                                

Fot. GCHQ

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*