Pawiak przeżyłem – wywiad z byłym więźniem

Historia Nieznana – Zapomniana zaprasza na reportaż pt. „Pawiak przeżyłem, wspomnienia byłego więźnia Pana Henryka Wasilewskiego”. Przeprowadziliśmy rozmowę z człowiekiem jaki został aresztowany na skutek donosu, siedział na Pawiaku, potem był w Dulagu na Skaryszewskiej i „wędrował” aż do Niemiec gdzie wyzwolili go żołnierze amerykańskiej armii. 

Wywiad był przeprowadzony w marcu 2014. po 90 urodzinach Pana Henryka.

…….Pan Henryk Wasilewski Ur. w 1924 roku w Warszawie. Wraz z rodzicami, starszym bratem i młodszą siostrą mieszkał na Woli, przy ul. Krochmalnej. Uczęszczał do szkoły powszechnej, a potem przez dwa lata — do wybuchu wojny — uczył się w gimnazjum im. Lelewela. Ojciec pana Henryka był zawodowym policjantem, matka zajmowała się domem.

W 1939 roku Henryk Wasilewski musiał przerwać naukę w gimnazjum i podjąć pracę w drukarni. Uczęszczał do szkoły graficznej przy ul. Konwiktorskiej, gdzie przygotowywał się do zawodu zecera. Uczył się, pracował i mieszkał niedaleko getta. We wrześniu 1943 w drukarni, gdzie pracował, miała miejsce „wsypa”. Henryk Wasilewski został aresztowany i przewieziony do więzienia w Al. Szucha, a potem na Pawiak, gdzie w ciężkich warunkach spędził kilka tygodni i był brutalnie przesłuchiwany………

Zapraszamy na tą bardzo sentymentalną podróż w czasie pełną wspomnień. W kolejnych naszych reportażach zobaczycie państwo reportaż o Więzieniu Pawiak.

Czasem warto wyjść z domu i przejść się oddając zadumie, myśląc o tych, którzy oddali krew za nasz kraj, by był wolny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*