PILNE: odczytano inskrypcję na starożytnej kamiennej płycie. Dotyczy ona najprawdopodobniej tajemniczych Ludów Morza

Inskrypcja, która znajdowała się na płycie wykonanej w starożytności, została odczytana przez badaczy. Kamienna płyta liczy około 3 200 lat. Inskrypcja może dotyczyć tajemniczych Ludów Morza, które doprowadziły do spustoszenia wybrzeży Morza Śródziemnego.

Kamienna płyta, na której znajdowała się rozszyfrowana inskrypcja mierzyła około 29 metrów. Została ona zniszczona w XIX wieku, jednak wcześniej (w 1878 roku) przepisano jej treść, która właśnie została odczytana i przetłumaczona. Zapisany na płycie tekst dotyczy potęgi tajemniczego królestwa Mira, które rozpoczęło przygotowania do kampanii wojennej. W kampanii tej wojskami królestwa dowodzić miał książę Troi, niejaki Muksus. Inskrypcja zapisana była w języku luwijskim, którym posługiwali się Luwijczycy zamieszkujący państwo Hetytów.

Według odczytanej inskrypcji królestwem Mira rządził król Kupantakuruntas. Jednym z zależnych królestw Miry była słynna Troja. Muksus, książę trojański, miał dowodzić wojskami królestwa w czasie morskiej kampanii – wyprawa ta zdobyła miasto Ashkelon, położone na terenie dzisiejszego Izraela. Oprócz informacji o wyprawie wojennej dowiadujemy się także nieco o historii królestwa Mira. Przed Kupantakuruntasem królestwem rządził jego ojciec Mashuittas, który uzależnił od siebie Troję po obaleniu trojańskiego monarchy Walmusa. Niebawem Mashuittas przywrócił Walmusa na trojański tron w zamian za lojalność.

Królestwo Mira miało być częścią koalicji ludów które dokonały spustoszenia w rejonie Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu na przełomie XIII i XII wieku przed naszą erą. Koalicja ta znana jest w historiografii jako Ludy Morza – po raz pierwszy nazwy tej użył francuski egiptolog Gaston Maspero.

Źródło: livescience.com

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*