Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Po ewakuacji Białegostoku z powodu bomby znaleziono… drugą bombę

Po ewakuacji Białegostoku z powodu bomby znaleziono… drugą bombę

Dzień po wywiezieniu półtonowej bomby, w tym samym miejscu robotnicy ponownie znaleźli niewybuch. Okazało się, że druga bomba jest zdecydowanie mniejsza i nie jest potrzebna kolejna ewakuacja mieszkańców Białegostoku.

Po godzinie 10. Policja otrzymała zgłoszenie o kolejnej bombie na budowie przy ulicy Ciołkowskiego. Robotnicy ponownie odkopali metalowy przedmiot, który przypominał bombę z II wojny światowej. Znalezisko było bardzo podobne do półtonowego niewybuchu wywiezionego dzień wcześniej. Na miejscu przybyli saperzy, którzy dokonali oględzin. Okazało się, że jest to zdecydowanie mniejszy, ważący 50 kg niewybuch. Tym razem nie była konieczna ewakuacja mieszkańców. Przystąpili oni od razu do odkopania i zabezpieczenia bomby. Następnie wywieźli ją na poligon w Orzyszu.

Bomba znajdowała się pod pryzmą ziemi i dopiero po wywiezieniu poprzedniego niewybuchu można było przeszukać teren. Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski powiedział, że odpowiednia firma nadal będzie przeszukiwała teren budowy.

Dzień przed odkryciem drugiej bomby, ewakuowano około 10 tysięcy osób mieszkających w promieniu niemal półtora kilometra od miejsca znaleziska półtonowego niewybuchu. Akcja podniesienia i wywiezienia jej z miasta trwała około godziny. Same przygotowania trwały od piątku.

Źródło: rmf24.pl, tvn24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

PartnerzyPrzewiń do góry