Po ponad 100 latach australijska marynarka odnalazła swój pierwszy okręt podwodny

Po 103 latach od zatonięcia odnaleziono wrak pierwszego australijskiego okrętu podwodnego HMAS AE – 1. Okręt zatonął podczas patrolu w 1914 roku a okoliczności jego zaginięcia do chwili obecnej pozostają wielką zagadką.

Wrak spoczywa na głębokości ponad 300 metrów pod powierzchnią wody u Wybrzeży Księcia Yorku (obecnie terytorium Papui Nowej Gwinei). Jednostka zatonęła w niewyjaśnionych okolicznościach podczas patrolu w 1914 roku. Był to pierwszy aliancki okręt wojenny, który zatonął podczas I wojny światowej. Na wrak natrafiła podczas 13 misji poszukiwawczej australijska marynarka wojenna wspierana przez osoby i prywatne przedsiębiorstwa. Znalezienie wraku było możliwe między innymi dzięki zastosowaniu najnowszych technologii – wykorzystano do tego celu podwodne drony, które przeszukiwały dno morskie pływając 40 metrów ponad jego powierzchnią.

Zagnięcie okrętu było wielką tragedią dla młodego narodu australijskiego i stratą dla Królewskiej Marynarki Australii. Na pokładzie zaginionego okrętu znajdowało się 35 australijskich, nowozelandzkich i brytyjskich marynarzy.

Australijskie władze podjęły starania w celu odnalezienia krewnych zaginionych marynarzy. Mam nadzieję, że to co udało nam się zrobić w ostatnich dniach, przyniesie ukojenie członkom załogi – powiedział wiceadmirał Timmy Barrett.

Źródła: tvn24.pl, rzeczpospolita.pl

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*