Początki germańskiego pieniądza starsze o 200 lat

Genezy germańskiej monety doszukiwano się w V i VI wieku. Jednak dzięki ostatniemu odkryciu na zachodniej Ukrainie możemy tę datę przesunąć o 200 lat. Badania były prowadzone w ramach projektu IMAGMA finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) i Deutsche Forschungsgemeinschaft (Niemiecką Wspólnotę Badawczą). Rezultaty badań można obejrzeć na kanale „Wydział Archeologii Uniwersytet Warszawski”.

Według nowej tezy początki mennictwa u germanów są teraz datowane na drugą połowę III wieku. Badania były prowadzone na zachodniej Ukrainie gdzie odnaleziono rzymskie monety oraz warsztaty ze śladami bicia przez Gotów własnej monety.  

„Do czasów projektu IMAGMA panowało w nauce powszechne przekonanie, że początki pieniądza germańskiego datowane są na koniec V i VI w. – czasy osiedlania się społeczności germańskich na obszarach cesarstwa zachodniorzymskiego” – mówi prof. Aleksander Bursche.

Goci prowadzili łupieżcze najazdy na bałkańskie prowincje Imperium Rzymskiego, cesarz Decjusz próbując ich powstrzymać stoczył z nimi bitwę pod Abritus w 251 roku. Potyczka skończyła się klęską wojsk cesarskich i śmiercią Decjusza. Po zwycięstwie barbarzyńcy złupili skarb wroga, który zawierał monety z wizerunkiem cesarza. Niebawem doszło do złupienia rzymskiej kolonii Aleksandria Troas, skąd najeźdźcy skradli stemple do bicia monet z pobliskiej mennicy.    

„Skłoniło to nas do wysunięcia śmiałej hipotezy, że w ręce drużyn gockich w bitwie pod Abritus wpadł skarbiec cesarski” – tłumaczy w filmie naukowiec. A w skarbie było z pewnością sporo monet, również z wizerunkiem tego władcy, co ma wyjaśniać ich rozprzestrzenienie na terenie Barbaricum, bo po bitwie część z wojowników wracała z łupami do swoich macierzy” – tłumaczy jeden z badaczy.  

Po czasie, gdy stemple na złupionych monetach zaczęły się ścierać goccy mincerze rozpoczęli poprawiać wyrycia na nich. Skutkami często było powstawanie całkiem różnych wzorów względem oryginału, co można odczytać jako początek mennictwa wśród germanów. Z czasem Goci zaczęli wybijać własne złote monety.

„Nasza badania wskazują, że wszelkie formy germańskiego mennictwa wykształciły się na obszarach zachodniej Ukrainy. Właśnie tutaj począwszy od połowy III w. goccy mincerze na masową skalę odlewali krążki mennicze i wybijali własnymi stemplami zarówno złote i pozłacane, srebrne i posrebrzane naśladownictwa (rzymskich monet)- mówi dr. Kyrylo Myzgin

Źródło: naukawpolsce.pl
Fot. pap.pl

Krystian Styczyński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*