Pod lodem Antarktydy może znajdować się statek Ernesta Shackletona

Jedna z najbardziej spektakularnych wypraw arktycznych minionego wieku, prowadzona przez sir Ernesta Shackletona dążyła do przeprawienia się przez Antarktydę. Jednak mrozy które wystąpiły od lutego do listopada 1915 roku unieruchomiły statek parowy odkrywców i zmusiły ich do porzucenia łodzi oraz wycofania się z ekspedycji. Teraz prawdopodobnie odkryto statek odkrywców.

Po niemal stu latach wyruszyła kolejna ekspedycja mająca odnaleźć wrak parowego jachtu Endurance, na którym sir Ernest Shackleton i 27 członków załogi wyruszyli na Antarktydę. Wyprawa zakończyła się niepowodzeniem przez ze względów klimatycznych. Gwałtowny spadek temperatur sprawił, że maszyna parowa napędzająca jacht nie wytrzymała warunków i została na stałe unieruchomiona, co z kolei zmusiło odkrywców do porzucenia statku i ucieczki przez lód na Wyspę Słoni położoną w pobliżu krańca Półwyspu Antarktycznego.

W sto lat po feralnej ekspedycji wyrusza grupa badawcza pod kierownictwem Juliana Dowdeswella z uniwersytetu Cambrige. Ekspedycja naukowa wyruszy na Morze Weddella na pokładzie południowoafrykańskiego statku polarnego Agulhas II w styczniu przyszłego roku.

Głównym celem ekspedycji będzie zbadanie krawędzi lodowej półki Larsen C przylegającej do Morza Weddella, która została odsłonięta w lipcu 2017 roku, w wyniku oderwania się lodowca określanego jako A-68.

Drugim z celów ekspedycji będzie poszukiwanie uwiezionego pod lodem wraku statku Endurance, do czego zostaną wykorzystane autonomiczne pojazdy podwodne. Łodzie autonomiczne pozwolą na zbadanie obszaru rozciągającego się do 350 kilometrów od krawędzi półki lodowej, gdzie po raz ostatni zarejestrowano obecność parowego jachtu.

Źródło: livescience.com

Fot.: domena publiczna

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*