Podsumowanie Targów Dziedzictwo

Zakończyły się III Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO, które odbyły się w dniach 7-9 października w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie. To unikatowe w skali kraju wydarzenie zgromadziło 76 wystawców z Polski, Francji, Niemiec i Węgier. Z kolei 1890 odwiedzających przyszło zapoznać się z ofertą i wziąć udział w bogatym programie merytorycznym. Wszystkich uczestników targów łączył wspólny cel – ochrona dziedzictwa narodowego.

TargiDziedzictwo2015_1Targi Dziedzictwo to wydarzenie, które z roku na rok prężnie się rozwija. W tegorocznej edycji wzięło udział znacznie więcej wystawców niż w ubiegłym roku, w tym dołączyły również firmy zagraniczne. Trzecia edycja doceniona została też przez najważniejsze instytucje i władze państwowe, dla których utrwalenie dziedzictwa dla kolejnych pokoleń jest sprawą dużej wagi. Podczas uroczystej inauguracji wydarzenia marszałek Małgorzata Maria Kidawa-Błońska mówiła o tym, że Polska powinna być ze swojego dorobku dumna, a Polacy potrafią dbać o dziedzictwo i zabytki w sposób wyjątkowy. Dodała także, że targi to nie tylko miejsce, w którym prezentowane są rozwiązania mogące wiele zaoferować sztuce konserwacji, lecz także platforma wymiany poglądów i doświadczeń.

Podczas oficjalnego otwarcia wręczono nagrodę Grand Prix dla Aleksandra Starzyńskiego, byłego wielkopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, w uznaniu jego wieloletnich zasług w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego.

Technologia w służbie zabytków

TargiDziedzictwo2015_2Tak jak dziedzictwo narodowe łączy pokolenia, tak Targi Dziedzictwo połączyły przedstawicieli różnych środowisk i specjalizacji. W jednym miejscu spotkali się reprezentanci władz państwowych, wojska i kościoła, wymianę doświadczeń prowadzili konserwatorzy, architekci, prawnicy, doradcy, osoby związane ze światem bibliotek, archiwów i muzeów, a także specjaliści z firm oferujących rozwiązania dla tej branży.

To są specjalistyczne targi. Nie ma tu osób przypadkowych, lecz wyłącznie ściśle związane z branżą, doskonale znające jej potrzeby. Przeprowadziliśmy kilka ciekawych rozmów, choć trudno od razu mówić o wynikach podzielił się swoimi wrażeniami Aleksander Hański z INSTAC, firmy zajmującej się instalacjami mgłowymi zabezpieczającymi pomieszczenia oraz eksponaty przed pożarem.

Stoiska wystawców cieszyły się dużym zainteresowaniem. System, który wystawiamy, wykorzystywany jest w muzeach na całym świecie. Nie spodziewaliśmy się, że Targi Dziedzictwo to aż tak duże wydarzenie, już samo otwarcie bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. Było rewelacyjnie, już pierwszego dnia odwiedziło nas około czterdziestu osób chwaliła wydarzenie Katarzyna Piekarska z firmy POKON prezentującej cyfrowy video mikroskop 3D HIROX. Urządzenie umożliwia inspekcję, robienie zdjęć, filmów, wykonywanie pomiarów 2D i 3D, a także powiększenie badanego fragmentu aż 10 tysięcy razy.

Na Targach Dziedzictwo można było poznać aktualną ofertę technik i technologii stosowanych w konserwacji i restauracji zabytków. Dzięki prezentowanym tu nowościom technologicznym dowiadujemy się, że pewne działania konserwatorskie można wykonać metodą nie ingerującą zbyt intensywnie w substancję zabytku. To cenna wiedza podkreślał dr Karol Guttmajer, naczelnik Wydziału Opieki nad Zabytkami Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*