Podsumowanie Targów Dziedzictwo

TargiDziedzictwo2015_3Zwiedzający przekonali się, że nowe technologie towarzyszą specjalistom w codziennej pracy. – Na porządku dziennym jest już wykonywanie inwentaryzacji zabytkowych obiektów z użyciem skanera 3D lub pomiarów fotogrametrycznych dzięki wykorzystaniu zdjęć z drona. Na podstawie tak uzyskanych informacji możemy stworzyć parametryczny model BIM, zawierający szeroki wachlarz danych na temat budowli, np. budulca ściany, liczby okien czy drzwi danego typu tłumaczył Tomasz Kowalik z biura architektonicznego Festgrupa, które wykonało inwentaryzację warszawskiego Belwederu. Na restauratorów i konserwatorów czekał szereg praktycznych rozwiązań. Prezentowano specjalne oprogramowania ułatwiające i skracające czas sporządzania dokumentacji, a przedstawiciele firm posiadający niezbędne kwalifikacje przy pracy z zabytkami chętnie udzielali informacji.

Równie ciekawie prezentowała się oferta skierowana do przedstawicieli bibliotek, muzeów i archiwów. Zainteresowani mogli zapoznać się z urządzeniami do digitalizacji zbiorów oraz posłuchać o innowacyjnych rozwiązaniach IT służących popularyzacji zgromadzonych dzieł. Wystawcy demonstrowali zastosowanie skanerów niewymagających zaangażowania pracy człowieka w skanowanie, kodów QR pełniących funkcję elektronicznego przewodnika, gotowych aplikacji przeznaczonych dla muzeów oraz historycznych gier komputerowych.

Na stoiskach wystawców nie zabrakło elementów wyposażenia, m.in. elektronicznego systemu zarządzania kluczami czy dwustukilogramowej klimatyzowanej witryny pancernej służącej do przechowywania przedmiotów muzealnych. Dużym powodzeniem cieszyły się także rozwiązania chroniące przed zniszczeniem zbiorów: maszyna do czyszczenia ksiąg i ekologiczna metoda konserwacji dzieł sztuki Air System gwarantująca całkowite wyginięcie pasożytów.

Spacer po zabytkach

TargiDziedzictwo2015_5Elementem wzbogacającym targi były wystawy prezentujące przykłady prac konserwatorskich i restauratorskich. Na wyróżnienie zasługiwała wystawa ołtarza Wita Stwosza z okazji 15-lecia Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki oraz przestrzenie ekspozycyjne Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Ministerstwa Obrony Narodowej i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytów. Uwagę przyciągały również „Plany rozwoju Państwowych Terenów Wyścigów Konnych Służewiec”.

Na stoisku Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oprócz spaceru po galerii „Historyczne więźby dachowe kościołów warszawskich” można było odbyć wirtualną podróż po zabytkach stolicy. Umożliwiała to prezentowana zakładka „Zabytki”, znajdująca się na stronie internetowej m.st. Warszawy.

Dziedzictwo okiem ekspertów

Program merytoryczny Targów Dziedzictwo wypełniony był konferencjami oraz wykładami, które prowadzili eksperci z czołowych ośrodków akademickich, badawczych, organizacji branżowych i instytucji naukowych. Prelekcje trwały nieprzerwanie od momentu rozpoczęcia targów do ostatniego gościa, a wiele z nich przerywano brawami.

Podczas bloku „Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie: teoria a praktyka” dyskutowano między innymi o roli służb konserwatorskich, roli edukacji: profesjonalnej, zawodowej i społecznej oraz o zastosowaniu najnowszych technologii w ochronie dziedzictwa narodowego.

Program targów konsekwentnie odnosi się do realnych zagrożeń w ochronie zabytków. To wydarzenie daje możliwość wspólnego poszukiwania rozwiązań prawnych i organizacyjnych dla zapewnienia najskuteczniejszej formy ochrony dziedzictwa jako źródła tożsamości – podkreślił Ryszard Mikliński, były generalny konserwator zabytków, członek zarządu firmy Archaios, współorganizatora targów. Zwracał uwagę na potrzebę zdefiniowania na nowo relacji pomiędzy służbą konserwatorską a właścicielem i użytkownikiem zabytku. – „Zabytek” jest przeszłością, a „dziedzictwo” współczesnością. Zabytek nabiera nowych funkcji, ze statycznej staje się komercyjny, zmienia otoczenie, tworzy miejsca pracy, a jednocześnie pełni funkcję edukacyjną – mówił Ryszard Mikliński.

TargiDziedzictwo2015_7Z kolei Krzysztof Sałaciński, radca ministra w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także prezes Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy, podsumowując drugi blok tematyczny „Ochrona zbiorów muzealnych, archiwalnych i bibliotecznych” wskazał potrzebę kontynuacji i rozwoju Targów Dziedzictwo. Wydarzenie to integruje środowiska związane z ochroną dziedzictwa kulturowego, w tym osób odpowiedzialnych za ochronę zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych. Dla wielu instytucji kultury jest też szansą przedstawiania swoich dokonań w różnych obszarach związanych z ochroną dziedzictwa, w tym związanych z bezpieczeństwem zbiorów. – To właśnie te instytucje mogą dzięki targom zaprezentować swoje dokonania – mówił. Wyraził również nadzieję, że w następnej edycji targów zostanie wzmocniony ten segment i pojawią się nowe obszary ważne dla ochrony dziedzictwa kultury, jak np. salon wydawców prezentujący wszystkie polskie publikacje dotyczące sfery dziedzictwa czy unikatowe specjalistyczne sesje naukowe. – Jestem przekonany, że pozyskamy kolejnych sojuszników w tworzeniu tego programu, zapraszam ich do współpracy. Jestem otwarty na wszelkie inicjatywy. Już myślimy o tworzeniu przyszłorocznej edycji targów – dodał.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*