Policja znalazła skarb z epoki brązu

Janowiec Wielkopolski to nieduże miasto w województwie kujawsko-pomorskim. W ciągu ostatnich dni nazwa tego niewielkiego ośrodka znalazła się jednak w wielu największych mediach w Polsce. Wszystko za sprawą pracy lokalnej policji, która niespodziewanie znalazła bardzo cenne przedmioty z epoki brązu w jednym z okolicznych lasów.

Bransolety, naszyjniki, ozdoby do włosów, topory czy groty do włóczni. To tylko niektóre znaleziska spod Janowca Wielopolskiego. Pierwsze oceny terenu wskazują na to, że przedmiotów może być więcej – nawet kilkaset. Policja znalazła je dzięki zgłoszeniu o lokalnych szabrownikach. Na szczęście grupa „poszukiwaczu skarbów”, uzbrojona w sprzęt m. in. do wykrywania metalu; została uprzedzona przez funkcjonariuszy służb mundurowych. (…)Dostaliśmy sygnał, że po lesie kręcą się ludzie z wykrywaczami metalu i nielegalnie szukają czegoś w ziemi. Natychmiast pojechaliśmy na miejsce (…) – tak całe zdarzenie relacjonował rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to pierwszy raz gdy archeologiczni amatorzy szukają skarbów. To stosunkowo częsta praktyka, gdyż ceny takich przedmiotów osiągają zawrotny poziom na różnego rodzaju aukcjach.

O znalezisku od razu poinformowano Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Historyczne przedmioty przejdą teraz w ręce archeologów, historyków sztuki oraz miejscowego konserwatora zabytków, którzy zajmą się ich dokładnym zbadaniem.

Źródło: Fakt.pl / Rmf24.pl
Zdj. materiały prasowe Policji

Adam Buciński

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*