Polscy filmowcy nakręcą film o Tadeuszu Kościuszce

Jak donosi gazeta „Variety” polscy filmowcy, znani z filmów „Boże Ciało” i „Atak paniki”, w 2022 roku zamierzają nakręcić film o Tadeuszu Kościuszce. Projekt otrzymał finansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ma opowiadać historię polskiego bohatera po powrocie z Ameryki Północnej i jego zmaganiach z Imperium Rosyjskim oraz trudną dolą chłopów.

Amerykańska gazeta „Variety” w ostatnim czasie opublikowała świetne informacje. Polscy producenci postanowili nakręcić film o Tadeuszu Kościuszce. Produkcja otrzymała już roboczy tytuł, „Scarborn” (pol. „Kos”). W nakręcenie filmu zaangażowani zostali polscy producenci, Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham z Aurum Films. Odpowiedzialni byli między innymi za produkcję polskiego kandydata do Oscara, „Boże Ciało”. Za reżyserię ma zadbać Paweł Maślona znany z hitu kinowego, komedii „Atak paniki” z 2017 roku. Z kolei za scenariusz odpowiedzialny ma być Michał A. Zieliński. Ten scenarzysta i dziennikarz, m.in. „Gazety Wyborczej” czy Polityka Insight jest także finalistą konkursu Script Pro 2020 za scenariusz filmu o przywódcy insurekcji z 1794 roku.

W artykule „Variety” możemy znaleźć informacje o zarysie fabuły. Tadeusz Kościuszko jako zaufany współpracownik Jerzego Waszyngtona oraz pułkownik amerykańskiej Armii Kontynentalnej powraca do Polski. Towarzyszy mu czarnoskóry lokaj Jean Lapierre, zwanym również Domingo. W ojczyźnie polski bohater musi zmierzyć się z problem walki o niepodległość, a także problemami systemu feudalnego. Wywołuje powstanie przeciw Imperium Rosyjskiemu. Próbuje się też zmierzyć z problemem pańszczyzny oraz zaangażowania chłopów w walkę o niepodległość.

Temat Kościuszki i jego powstania rzadko jest poruszany przez filmy fabularne. Wśród dotychczasowych zabiegów nadmienić należy polski film z 1938 roku, wyreżyserowany przez Józefa Lejtesa. Wśród najnowszych projekcji znajdziemy film dokumentalny „Peasant Prince: Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution” w reżyserii Alexa Storożyńskiego. Aktualny projekt ma ruszyć w 2022 roku i otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Źródło: rmf.pl

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*