Polski grudzień w Rosji. Wszystko to za sprawą obchodów 30 lecia działalności Instytutu Polskiego w Moskwie, oraz setnej rocznicy odzyskania niepodległości

W najbliższych dniach w stolicy Rosji odbędzie się Festiwal Polskiej Kultury 30/100. Organizatorzy zaplanowali liczne wystąpienia, sympozja, wystawy i koncerty. Wszystko to, aby świętować a zarazem pokazać piękno polskiej kultury. Między innymi w Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Humanistycznym w Moskwie przedstawiony zostanie dorobek twórczości Zbigniewa Herberta. Wśród uczestników spotkania swoją obecność zaznaczą: autor biografii poety Andrzej Franaszek, jak i Anatolij Rojtman – tłumacz poezji polskiego pisarza na język rosyjski.

Kolejnym interesującym wydarzeniem jest zaplanowany wieczór, który zostanie poświęcony Józefowi Czapskiemu. Uczestnikowi wojny polsko-bolszewickiej, malarzowi i współtwórcy „Kultury” paryskiej. Z kolei w ramach projektu Femina Assoluta w moskiewskim Teatrze na Pokrowce odbędzie się czytanie polskich sztuk teatralnych. Ponadto zaprezentowana zostanie książka Dariusza Kosińskiego pt. „Teatra polskie. Historie”, która została przełożona na język rosyjski. Podczas festiwalu także goście Instytutu Historii Sztuki w Moskwie będą mogli obejrzeć pokazy filmów wyreżyserowanych przez Andrzeja Wajdę oraz Tadeusza Konwickiego.

W drugiej połowie grudnia w Filharmonii Moskiewskiej dwukrotnie wystąpi słynny zespół Capella Cracoviensis, która wykona barokową operę „Germanico in Germania”, a dzień później zagra koncert w moskiewskiej katedrze z okazji stulecia niepodległości Polski.

Organizatorzy festiwalu przewidują również międzynarodową konferencję, którą poświęcono życiu i twórczości wybitnego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza.

Źródło: deon.pl

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*