Niezwykłe odkrycie w Chotyńcu

Podczas prac wykopaliskowych w Chotyńcu na Podkarpaciu, archeolodzy odkryli osadę Scytów sprzed 2,5 tys. lat. To już kolejne znalezisko w tym miejscu.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku naukowcy znaleźli w tym samym miejscu grecką amforę. Datowana na okres od drugiej połowy VII do VI wieku przed Chrystusem jest pierwszym takim artefaktem w Polsce i –zdaniem specjalistów- zabytkiem wielkiej wagi.

Obecnie podczas prowadzonych wykopalisk natrafiono na pozostałości kilkunastu osad, które są skupione wokół grodziska należącego do Scytów. Archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego odkryli fragmenty greckich amfor i naczyń. Odnaleźli także ozdoby z brązu oraz kilkanaście grocików do strzał.

O odkryciu poinformował rzecznik Uniwersytetu, Maciej Ulita „z każdą zdjętą warstwą ziemi okazuje się, że odkryta siedziba ludów scytyjskich skrywa nie jedną tajemnicę”. Jego zdaniem odkrycia w Chotyńcu mogą doprowadzić do zmian historycznych map tej części kontynentu.

Aktualnie badane są części zolnika. Był to obiekt na wyniesieniu, na którym dokonywano cyklicznych obrzędów z rytualnymi ucztami. To tłumaczy obecność w tym miejscu licznych kości zwierzęcych.

Szef zespołu archeologów, prof. Sylwester Czopek przestrzega przed wyciąganiem jednoznacznych wniosków. Jednocześnie stwierdza, że „w Chotyńcu mieszkał ktoś bardzo ważny, bo dla zwykłych Scytów nikt nie sprowadzałby greckiego wina”. Jego zdaniem można się spodziewać kolejnych interesujących odkryć, a nawet „naukowej sensacji”.

Wykopaliska są prowadzone ze środków Narodowego Centrum Nauki, w ramach trzyletniego programu badawczego.

Źródła: dzieje.pl, fakty.interia.pl, wiadomości.wp.pl

Fot. Wikimedia Commons

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*