Powstańcy styczniowi zostaną pochowani na Rossie

 Podczas prac badawczych na wileńskiej Górze Zamkowej,  archeolodzy odnaleźli szczątki 17 powstańców styczniowych.  13 z nich naukowcy kojarzą z konkretnymi osobami. Uroczystości ponownego pochówku mają odbyć się w 2019 roku, powstańcy spoczną na cmentarzu w Rossie.

Jak powiedział premier Litwy Saulius Skvernelis – Decyzja została przyjęta z uwzględnieniem aspektów historycznych, kulturalnych i finansowych. Jest to godne miejsce, gdzie spoczywa wiele zasłużonych osób, które stało się swoistym panteonem.

Szef litewskiego rządu wyraził nadzieję, że zaproponowane miejsce zostanie bez zgrzytów zaakceptowane przez polską stronę. Alicja Klimaszewska, która jest honorową przewodniczącą Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą w rozmowie z PAP stwierdziła, że – Rossa jest najwłaściwszym miejscem na ponowny pochówek. Jest to cmentarz reprezentacyjny, na którym spoczną wśród swoich współtowarzyszy.

Na Rossie znajduje się już około 30 grobów powstańczych. Odnalezieni bohaterowie powstania z 1963 roku,  zostaną pochowani w cmentarnej kaplicy. Na uporządkowanie kaplicy przewidziano 240 tys. euro z funduszy unijnych.

Jak twierdzą naukowcy, wśród 17 znalezionych powstańców,  są szczątki jednego z przywódców powstania, Zygmunta Sierakowskiego. Dowodem na to, jest obrączka z napisem na wewnętrznej stronie „Zygmunt Apolonia 11 sierpnia/30 lipca 1862 r.”, bowiem żoną generała Sierakowskiego była Apolonia z Dalewskich. Data na obrączce związana jest z ich ślubem.

W celu ustalenia tożsamości pozostałych 16 szczątków zostaną przeprowadzone badania DNA. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wśród znalezionych jest inny przywódca powstania, Konstanty Kalinowski.

Jak twierdzą naukowcy w latach w latach 1863-1864 na zboczach Góry Zamkowej, zwanej Górą Giedymina, spoczęło 21 powstańców. Wśród nich znaleźli się przywódcy zrywu straceni na wileńskim placu Łukiskim i pogrzebani przez władze carskie w tajemnicy przed bliskimi i społeczeństwem. W czerwcu ponownie ruszą prace archeologiczne. Ich celem jest odnalezienie pozostałych szczątków powstańców styczniowych.

Źródło: belsat.eu; PAP
Fot. Wikimedia Commons

Kamil Janczarek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*