Borys Sokołow, Rokossowski
Biografistyka w pewnym sensie jest sztuką. To od autora pracy zależy, jak barwny będzie obraz przeszłości, opisany w oparciu o dzieje bohatera danej biografii. Historia życia Konstantego Konstantynowicza Rokossowskiego, niewątpliwie jest bardzo interesująca. Jak podkreśla autor, był on człowiekiem, który „w Rosji był traktowany jak Polak, a w Polsce jak Rosjanin”.
Książkę można kupić klikając w ten link – Rokossowski
W tych słowach jest wiele prawdy. Barwnej historii marszałka Rokossowskiego, kolorytu dodaje fakt, że jako jeden z „marszałków zwycięstwa” nie zawsze był doceniany. Jego towarzysze broni często wyrażali się o nim z największym uznaniem. Jednak absolutnie nie potrafił się odnaleźć na politycznych salonach. Był uważany za jednego z najzdolniejszych dowódców w Armii Czerwonej i niewątpliwie najlepiej czuł się w roli żołnierza. Jako dowódca, brał udział w bitwach o Moskwę, Stalingrad, słynnej bitwie na łuku kurskim oraz operacji „Bagration”. To jego wojska jako pierwsze dotarły do Warszawy latem 1944 roku, gdzie był świadkiem rozgrywającej się w mieście tragedii. Dowodzone przez niego odziały brały udział w operacji pomorskiej i zajęciu Szczecina w 1945 roku. Do miana legendy urósł również jego humanitarny stosunek do podległych mu żołnierzy. W Polsce, Rokossowski nie został ciepło przyjęty przez rodaków. To kolejny z wielu ciekawych wątków, jakie znalazły się w biografii marszałka. Jego umiejętności zawodowe umożliwiły mu zrobienie błyskotliwej kariery oraz zdobycie światowej sławy. Jednak sukces ma wielu wrogów, więc i „marszałek zwycięstwa” musiał się z tym liczyć. Moim zdaniem, Borys Sokołow trafnie i ciekawie opisał dzieje postaci, która odegrała niemałą rolę w historii tak zwanej Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, oraz powojennej historii Polski.
Borys Sokołow jest znanym i cenionym rosyjskim badaczem. Spośród jego słynniejszych prac, jakie ukazały się na polskim ryku, warto wspomnieć „Prawdy i mity Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”. W przypadku biografii marszałka Rokossowskiego, autor wykazał się wspaniałymi umiejętnościami. Biografistyka jest specyficzną formą opisu przeszłości i wymaga od badacza odpowiedniego przygotowania. Czytając biografię Konstantego Rokossowskiego, która wyszła spod pióra Sokołowa, odniosłem wrażenie, że bardzo dobrze poradził sobie z niełatwym wyzwaniem jakie podjął. Jest to książka o dziejach postaci niezwykle ciekawej, zarówno dla Polaków jak i Rosjan. Autor niejednokrotnie wskazuje jakie postawy cechowały Rokossowskiego, czym kierował się w swoich decyzjach. Z narracji wyłania się postać, która „zakochała się” w swojej profesji. Czytając biografię marszałka, nie trudno odnieść wrażenie, że najlepiej czuł się w kręgu swoich towarzyszy broni i to właśnie w wojsku znalazł drugi rodzinny dom. Naturalnie okres historyczny, w jakim przyszło żyć Rokossowskiemu, był bardzo burzliwy. Znajduje to odzwierciedlenie w jego biografii. Autor podjął wiele interesujących wątków z życia marszałka. Lata młodzieńcze, okres krwawej wojny domowej w dawnym imperium Romanowów, okres międzywojenny, oraz wspaniałe sukcesy i kariera na frontach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. W biografii nie pominięto również roli jaką Konstanty Rokossowski odegrał w powojennej historii Polski. Te wszystkie zagadnienia zostały opisane bardzo ciekawie. Autor wplótł w narrację wiele ciekawych anegdot z życia marszałka. Nie zabrakło również smutnych, niekiedy makabrycznych epizodów wojennych oraz partykularnej walki o władzę i chwałę wojennych zwycięstw.
Książka została wydana w twardej oprawie. Na jej końcu zamieszczono spis treści, poprzedzony najważniejszymi datami z życia marszałka, słownikiem terminów oraz bibliografią. Niestety zabrakło indeksów, które z pewnością okazałyby się pomocne dla osób szukających konkretnych postaci czy miejscowości, które przecież tak licznie zapisały się w historii życia Konstantego Rokossowskiego. Pomocny w tym celu okazać się może jedynie bardzo logiczny i transparenty spis treści. W samym tekście nie brakuje zdjęć. Istotną bolączką jest jednak brak map, które z pewnością wzbogaciłyby narrację. Jest to dość irytujący brak, ponieważ w książce niejednokrotnie przywoływane są nazwy miejscowości, czy też linii rubieży na których toczono walki. Niestety, w tekście występuje wiele literówek. Czcionka jest bardzo przystępna. Choć autor bardzo obszernie i często cytuje różne dokumenty, praca nie posiada profesjonalnego aparatu krytycznego. W tym kontekście, można ją uznać wyłącznie za popularnonaukową, co oczywiście nie ujmuje jej wartości. Szerzej cytowane dokumenty wyróżniono przy użyciu mniejszej czcionki.
Biografia Konstantego Rokossowskiego to opowieść o kochającym mężu i ojcu, wybitnym dowódcy, osobie niesłusznie prześladowanej, a także o postaci niedocenionej przez rodaków. Wszystkie z tych wątków oczywiście nie są jednowymiarowe. Autor opisał je szczerej, moim zdaniem, wyczerpująco. Jest to książka, w której wiele osób znajdzie coś dla siebie. Przyjemność z jej lektury czerpać mogą miłośnicy wojskowości, fani intryg i politycznych machinacji oraz miłośnicy biografistyki. Jako lektura uzupełniająca stanowi wspaniałą propozycję dla osób, które zgłębiają dzieje XX wieku.
Ocena recenzenta: 5
Maciej Kościuszko