Ruszają nowe badania w grobowcu Tutanchamona

Zostaną przeprowadzone kolejne badania w grobowcu faraona Tutanchamona za pomocą georadaru.  Dotychczasowe badania ujawniły anomalie, które wskazują, że za ścianami grobowca znajdują się ukryte komory lub korytarze.

Podczas ostatnich badań, 10 godzin zespół amerykańskich naukowców sprawdzał za pomocą georadaru, co może znajdować się za ścianami najsłynniejszego grobowca na świecie. Ministerstwo Starożytności w Egipcie poinformowało, że wstępne wyniki tych badań nie przeczą wcześniejszym ustaleniom japońskiego zespołu. Egipskie władze uznały za wielce prawdopodobne, że w grobowcu są nieodkryte pomieszczenia.

Już w 2015 roku egiptolog Mikołaj Reeves opublikował teorię, według której za północną oraz zachodnią ścianą grobowca Tutanchamona mogą znajdować się ukryte przejścia do komory grobowej królowej Nefertiti, małżonki ojca Tutanchamona – faraona Amenhotepa IV Echnatona. Jej mumii dotąd nie odnaleziono. Jest ona jedną z potencjalnych matek Tutanchamona. Zdaniem Reevesa, zmarłego nagle nastoletniego faraona złożono po prostu w przedsionku grobowca matki i zamurowano przejście do kolejnych pomieszczeń.

Wielu naukowców podważa jednak tą teorią. Twierdzą że geologia Doliny Królów jest bardzo niekorzystna dla tego typu analiz. Teren na którym się znajduje, zawiera wiele naturalnych pustek, a zaprezentowane dane są trudne do interpretacji bez dodatkowych informacji.

Od ogłoszenia przez Reevesa swoich wyników badań, w grobowcu Tutanchamona naukowcy przeprowadzili wspominane dwa badania georadarowe oraz jedno badanie termograficzne. Zostało przy tym wykorzystane obrazowanie promieniowania podczerwonego, pozwalające na rejestrację promieniowania cieplnego ciał fizycznych. Nie potwierdziły one jednoznacznie teorii o ukrytych komnatach.

Badania japońskich naukowców wykazały obecność pustych przestrzeni za ścianami badanego grobowca. Z kolei zespół amerykański wykluczył taką możliwość. Badanie termograficzne z powodu warunków panujących w grobowcu, również nie dały jednoznacznej odpowiedzi.

Mohamed Ismail z Ministerstwa Starożytności Egiptu, ogłosił, że władze państwa Faraonów podjęły decyzję o przeprowadzeniu trzeciego badania. Zaproszono do niego zespół naukowców z Uniwersytetu Turyńskiego pod kierunkiem egiptologa Franciszka Porcelli’ego. Prace zaplanowano na koniec kwietnia. Tym razem uczeni będą badać za pomocą georadaru okolice grobowca z powierzchni ziemi. Dotychczasowe badania prowadzono z wnętrza KV-62.

KV62  to oznaczenie grobowca Tutanchamona, władcy starożytnego Egiptu panującego w latach 1333-1323 p.n.e., znajdującego się w Dolinie Królów w Tebach Zachodnich. „Piramida” została odkryta w 1922 roku. Dolina Królów to miejsce pochówku władców Egiptu. Jako pierwszy swój grobowiec polecił tam wybudować Totmesa I, który panował w latach 1504 – 1492 p.n.e. Ostatni faraon spoczął tam u kresu panowania XX Dynastii w 1070 roku p.n.e.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Fot: Wikimedia Commons – H. Carter bada sarkofag faraona

Kamil Janczarek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*