Ruszamy z działem Sarmatikon!

Jest taki okres w dziejach ludzkości, który przykuwa uwagę bardziej niż inne. Dla każdego z nas jest to inny czas. Dla mnie, tym najciekawszym okresem jest czas między wiekiem XVI – XVIII. Dlatego jakiś czas temu w porozumieniu z kilkoma osobami postanowiliśmy powołać do życia osobny dział na naszym portalu. Dział dotyczący tych właśnie lat z naszej historii. Rozmyślaliśmy długo nad nazwą tego działu i ostatecznie ustaliliśmy, że będzie on nosił nazwę „Sarmatikon”.
Takie zmiksowanie pojęć „Sarmacja” i „Historykon”. Mam nadzieję, że nazwa działu przypadnie Wam do gustu, z drugiej strony nazwa w tym wypadku nie jest najważniejsza, gdyż głównie zależny nam na jego treści.
W naszym dziale będziemy zamieszczać wszystko co jest związane z tą piękną epoką, rozpoczynając od sztuki wojennej idąc przez życie codziennie, wydarzenia polityczne, odkrycia geograficzne itd. kończąc na kulturze. Mamy nadzieję, że każdy pasjonat tej epoki znajdzie tutaj coś dla siebie, a Ci którzy przechodzą obok niej obojętnie przystaną na troszkę i może sami zasmakują w tych czasach.
Na pewno spory nacisk położymy na Sarmackie czasy ale możecie być pewnie, że nie zabraknie skrzydlatej husarii, zachodnich pludraków, rusińskich osełedców, tatarskich okrzyków hała hała, tureckich janczarów, moskwicińskich brodaczy i innych.

Przyznam się, że lekko zwlekałem ze startem działu, czekając na dzisiejszy dzień, czyli kolejną rocznicę rozpoczęcia się jednej z największych bitew XVII wieku, warto wystartować. – Bitwa pod Chocimiem 

Już dzisiaj chcielibyśmy zaprosić wszystkich chętnych do współpracy. Jeżeli interesujesz się tą epoką nie zwlekaj tylko dołącz do nas i pomóż nam w budowie działu.

Przygodę z Sarmatikonem zaczynamy od artykułu „Najazd tatarski z 1575 roku”. Powoli będziemy zamieszczać nowe artykuły oraz będziemy przerzucać te, które już zostały opublikowane na naszych łamach.
Nic mi już więcej nie pozostaje jak zaprosić do lektury i współpracy.

Andrzej Włusek

Redaktor naczelny

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*