Średniowieczne konstrukcje odkryte na Podlasiu

Zespół warszawskich archeologów odkryło nieznane dotąd duże skupisko grodów w międzyrzeczu Biebrzy i Supraśli na Podlasiu. Nieznane konstrukcje zostały najprawdopodobniej wzniesione we wczesnym średniowieczu.

Odkrycie zaskoczyło badaczy. Tym bardziej, że międzyrzecze Biebrzy i Supraśli wcześniej zostało rozpoznane w czasie akcji Archeologiczne Zdjęcie Polski (AZP). Polega ona na poszukiwaniu zalegających na powierzchni pól zabytków i przez to lokalizowanie nowych stanowisk archeologicznych. W tym odkryciu pomogła zaawansowana technologia. Archeolodzy wykorzystali lotnicze skanowanie laserowe (ALS). Umożliwia ono zbadanie form terenowych znajdujących się nawet pod pokrywą lasu czy łąk.

Nowo odkryte grodziska posiadają dwa lub trzy pierścienie obwałowań. Są wśród nich także z jedną linią umocnień. Większość konstrukcji jest kolista w planie. Różnice w budowie grodów mogły wynikać z odmiennych funkcji, jakie pełniły lub okresu, w którym powstały. Badacze przypuszczają, że wszystkie konstrukcje pochodzą z czasów od IX do XIII w.

Jak poinformował PAP, Cezary Sobczak z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, do tej pory odnaleziono w tym rejonie 10 grodzisk sprzed ok. tysiąca lat. Zaledwie w ciągu kilku dni, w wyniku analiz zobrazowań laserowych udało się namierzyć kilkanaście miejsc, które są potencjalnymi grodziskami. Jesienią tego roku wyruszą w teren, by zweryfikować swoje dotychczasowe odkrycia i ustalenia. Znaleziska zostaną włączone do elektronicznego katalogu grodów (www.grodziskajacwiezy.pl), który jeszcze jest w fazie tworzenia.

Nadal północna część Podlasia jest dla badaczy nieodkrytym obszarem. Najprawdopodobniej tereny te opustoszały w XII-XIV w. z powodu licznych walk między Krzyżakami, Polską, Rusią i Litwą. Zdaniem Sobczaka, w nowoodkrytych grodach z IX-XI w. zamieszkiwał odłam Waregów. Jednak nie wiadomo, kim byli późniejsi mieszkańcy międzyrzecza Biebrzy i Supraśli.

Warszawscy archeolodzy swoje badania prowadzą w ramach projektu sfinansowanego dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Program „Ochrona zabytków archeologicznych” oraz z budżetu województwa mazowieckiego.

Źródło: wprost.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*